Máte doma octomilky? S tímto jednoduchým přirozeným řešením se jich zbavíte za okamžik

                   

I v případě, kdy vám název „octová muška“ nic neříká, budete určitě vědět, jaký druh hmyzu máme na mysli. Jsou to velice malé mouchy, u nichž máte pocit, že se v domácnosti objevily z ničeho nic a je jejich víc a víc. V takovém případě je dobré zapátrat zejména po přezrálém nebo již hnijícím ovoci, protože to patří mezi největší lákadla těchto mušek. Mají ovšem rády například také otevřené láhve s vínem nebo otevřené konzervy, které jste již vyhodili do domácího odpadu.

 Pro člověka nejsou nijak nebezpečné, ale patří mezi obecně obtížné druhy zejména tím, že se velice rychle rozmnožují.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Z pohledu odborníků

Octová muška se odborně nazývá octomilka a patří do stejnojmenného rodu, který zahrnuje jeden a půl tisíce druhů těchto mušek, které se vyskytují na celém světě. Velikost mušek se obvykle pohybuje mezi 2 a 4 milimetry. Octomilky jsou velice přizpůsobivé a některé druhy se již dokonce považují za zdomácnělé, protože jsou naprosto závislé na lidské činnosti.

Jak si s nimi poradit

Pokud se ve vaší kuchyni objeví octomilky, je nejlepší jednat co nejdříve. Dobrou zprávou je, že si doma můžete snadno vyrobit přípravek, který je spolehlivě přiláká a zároveň zneškodní.

K jeho přípravě budete potřebovat pouze dvě ingredience, a to

  • tekutý přípravek na mytí nádobí, a
  • jablečný ocet.

Postup je jednoduchý. Potřebný přípravek získáte smícháním výše uvedených ingrediencí. Poté jej přelijte do vhodné nádoby s širším hrdlem nebo do nižší misky a nechejte ležet přes noc v kuchyni, například na kuchyňské lince. Druhý den ráno uvidíte, kolik mušek váš přípravek přilákal. Pokud tento postup zopakujete několik dní po sobě, uvidíte, že problém bude brzy vyřešen.

Není nad prevenci

Nejlepší prevencí je osvojit si některé důležité návyky. Pokud dáváte do ledničky rozbalené potraviny, vždy dbejte na to, aby byly přikryté. To samé platí, pokud necháváte jídlo například na kuchyňské lince. Důležité je rovněž správné nakládání se zbytky jídel, tedy bio odpadem. Ten by měl vždy být umístěn do uzavíratelných sáčků na odpad a co nejdříve vyhozen do příslušného kontejneru, aby právě nelákal hmyz. Totéž platí také například pro otevřené láhve se zbytky obsahu. Nezapomeňte také z povrchů v kuchyni ihned odstranit případné vzniklé skvrny. Přes všechna opatření se sice mohou mušky u vás doma objevit, ovšem nyní již naštěstí víte, jak na ně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články