Jak natrvalo vyhnat holuby z balkonu, aby odletěli a už nikdy se nevrátili – odměna čeká zejména na trpělivé majitele nemovitostí

                   

Tito ptáci dostali od lidí už množství přezdívek, ale ta asi nejpříznačnější je označuje jako „létající krysy“. A není divu, vždyť se opravdu dokážou dostat všude, sezobou všechno, na co dosáhnou, a navíc ještě přenášejí nejrůznější nemoci. A jak se jich tedy na našich balkonech a terasách zbavit? Nejlépe uděláte, pokud nakombinujete více postupů.

Po kontaktu s trusem se umyjte

Přenos nemocí je u holubů velmi palčivým tématem. Pokud se tedy usídlili na vašem balkoně, nezapomeňte si po jakémkoliv styku s jeho vybavením pečlivě umýt ruce mýdlem. Jen samotná voda nestačí, zárodky virů a bakterií styk s ní bez potíží přežijí. Čas od času se také vyplatí vydezinfikovat celý balkon octem nebo jinými vhodnými prostředky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na holuby pomůže šikovná atrapa

Pro začátek dejte holubům na srozuměnou, že je na balkoně nechcete. Pořiďte si atrapu vrány nebo jiného dravého ptáka a pověste ji. Ano, pověšení je nutné, pouhé usazení nestačí. Holubi jsou totiž poměrně chytří a velmi brzy by si na ni zvykli. Občas také vyměňte její umístění a vůbec se k ní chovejte tak, aby na první pohled vypadala jako živá.

Pomoci mohou i hračky pro děti

Holubi u vás chtějí mít především klid. A pokud ho nedostanou, raději se rychle odstěhují. Vezměte si tedy k ruce obyčejné dětské hračky (a v poslední době také stále oblíbenější dekorace) – větrníky. Roztočí je i ten nejslabší závan větru a jejich zvuk se ptákům rozhodně nelíbí. Podobný efekt, ovšem vizuální, mají také různé lesklé předměty jako například CD.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tleskání a plašení fungují také

Jak jsme už řekli, holubi jsou velmi chytří. Rychle si tedy zapamatují, kde nejsou vítáni. Proto je vždy, když je uvidíte, zažeňte tleskáním nebo křikem. Výsledky se dostaví už za několik dní. Je to ovšem metoda vhodná jen pro ty, kdo bývají většinu času doma. Doporučujeme ji tedy spíše jako doplňkovou.

Pozor na výběr hrotů proti holubům

Může také zajistit, aby se u vás tito ptáci vůbec neusazovali. Pro tento účel nakupte speciální hroty, které jim zabrání v jakémkoliv dosednutí. Nemusíte ptáky hned mrzačit, lepší budou hroty se silikonovými kryty. Holuby vyplaší, ale zároveň jim neublíží. A to je přesně to, co chceme.

iZdroj fotografie: Pexels

Pomohou i nepříjemné vůně

V obchodech také můžete narazit na nejrůznější přípravky určené k vyhnání holubů z vašich oken. Ale pozor, vždy si dejte pozor na to, které pořizujete. Některé z nich totiž mohou být nebezpečné třeba pro domácí zvířata. Odpuzovače holubů proto vždy nakupujte jen v té variantě, která je biologicky rozložitelná a neškodí přírodě.

Bylinky proti holubům – seznam

V létě vám může pomoci i pronikavě vonící zeleň. Co si tedy zasadit do truhlíků, aby neměli ptáci šanci? Skvělá je především bazalka pravá (Ocimum basilicum) a thajská bazalka (Ocimum basilicum var. Thyrsiflora). Ale pomůže vám i levandule, rozmarýn, tymián, kopr nebo třeba exotický eukalyptus.

Také máte problémy s holuby na balkoně, nebo jste se jich už nadobro zbavili?

Věděli jste, že ani na svém pozemku si nemůžete plašit ptáky tak, jak uznáte za vhodné?
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články