Cibule zachrání srdce, zastaví kašel a vyléčí záněty. Lékař radí, jak ji v pohodlí domova správně připravit

                   

Když se řekne lidová medicína, vybaví se nám cibule kuchyňská (Allium cepa) pravděpodobně jako jedna z prvních. Obsahuje v sobě totiž cenné vitamíny (vitamíny C, D, E, B6, B12), ale také fytoncidy ničící škodlivé mikroby, thiamin, riboflavin a niacin. A najdeme v ní také mnoho křemíku, draslíku, síry (látka allicin je antibiotikum) a dusíkatých látek. A je také zdrojem železa, zinku, mědi, jódu a manganu, jak upozorňuje Tim Newman.

Léčivé účinky cibule na zdraví

Díky tomu pomáhá tato zelenina s celou řadou zdravotních neduhů. Kupříkladu regeneruje celé tělo a poskytuje nám přirozenou ochranu před mnoha neduhy. Aplikovat lze léčivé obklady, sirupy i kapky nejenom z cibule, ale také z česneku. Připravte si čaj ze sušených slupek nebo vsaďte na štiplavé „jádro“ cibule, to už je na vás. A na co se jednotlivé části hodí? Podívejte se, kdy je vhodné použít cibuli se slupkou a kdy bez ní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Cibule a kardiovaskulární choroby

Používá se především proti srdečním chorobám, trombóze, pálení žáhy nebo proti obávaným krevním sraženinám. A jak se s nimi vypořádat? Dopřejte si jednu cibuli každý den. Klidně může být orestovaná nebo třeba upečená. A proč tomu tak je ? Cibule je totiž bohatá na quercetin – antioxidant, který naše tělo čistí. Ten se v potravě okolo nás jinak příliš nevyskytuje, takže cibule by se opravdu měla stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci vám v tomto ohledu můžete i citron, a to už od množství jedné lžíce citronové šťávy denně. Nabídne vám především vysoký obsah vitamínu C, který v našem těle funguje jako antioxidant. A stejné působení na organismus nabídnou i flavonoidy (diosmin a hesperidin) a nesmíme zapomenout ani na další důležité složky. V citronu totiž najdeme i vitamín E, vápník a draslík.

Cibulový čaj pro kašli – recept

Cibule je skvělá také při léčbě nachlazení. Stačí si připravit čaj. A jak na to? Kolečka cibule osušíme a nasekáme. Dvě lžíce vložíme do hrnku, zalijeme horkou vodou a připravíme silný čaj. Pijeme 2 až 3 šálky denně nejméně po dobu jednoho týdne. Použít lze cibuli i se slupkou, v takovém případě je však vhodné zvolit tu ekologicky pěstovanou bez škodlivých pesticidů. Čaj lze 24 hodin uchovávat v ledničce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Kvalitní med totiž obsahuje organické kyseliny, enzymy, aminokyseliny, peptidy a samozřejmě také velmi prospěšné vitamíny (B1, B2, B6, C). Ale pozor, nesmíte ho znehodnotit přidáním příliš horké vody. Pokud si to však pohlídáte, pak vám nabídne především zvlhčující, hojivé a protizánětlivé působení na sliznice a jako bonus také žádoucí antioxidační působení. Pro péči o podrážděné hrdlo i imunitu je tedy přímo ideální.

Domácí sirup z cibule proti kašli

Oloupejte a nakrájejte přibližně šest středně velkých cibulí. Poté si vytvořte vodní lázeň. Do horní misky vložte cibuli a smíchejte ji se 4 lžícemi medu. Přiklopte pokličkou a vařte 2 hodiny na mírném ohni. Následně sirup přeceďte a užívejte velkou lžíci každé 2 nebo 3 hodiny. Vydržte 4–5 dní. Tento sirup je vhodný i pro děti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sirup můžete ještě vylepšit tím, že do něj přidáte nejrůznější bylinky. Hodit se vám bude levandule, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Jeho účinky pak posílíte česnekem kuchyňským (Allium sativum). Ten do sirupu přidá také vitamíny A, B6, B1 a C a lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny, jež jsou pro léčbu kašle velmi důležité. A jako bonus pak tělu dodá i selen, vápník a flavonoidy pro posílení imunity.

Spařená cibule na zánět v uchu

Pamatujte si, že nikdy není vhodné dávat cibuli přímo do ucha. Místo toho krátce spařte větší cibulové špalíčky, vložte je do tenkých bavlněných ponožek a přiložte k uchu. Připevněte tento „pytlíček“ popruhem z látky nebo ho schovejte pod čepici. Jde o velmi účinný postup proti zánětům středního ucha vhodný i pro děti.

Cibule na zánět močových cest

Účinný čaj na tyto problémy získáte povařením nakrájené cibule (jeden střední kus stačí) s hrstí nasekané petrželky a kousku řapíkatého celeru v jednom litru vody. Vše nechte odstát 10 až 15 minut. Následně pijte několikrát denně jeden šálek této tekutiny. Vydržte, dokud projevy onemocnění zcela nezmizí. Pozitivní efekt mohou ještě podpořit sušené brusinky, které obsahují mimo jiné i vitamíny B a K, hořčík, fosfor, sodík, zinek, měď či lutein. Jejich přidáním tedy rozhodně neuděláte chybu.

Využíváte léčivých účinků cibule, nebo máte jiné osvědčené bylinky?

Naučte se, jak připravit cibulový čaj na rýmu, kašel a nachlazení
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články