Tlustice (Crassula ovata, dříve také portulacea) v domácích podmínkách rychle roste a vytváří úhledný kompaktní keř, nebo dokonce strom. Vůbec se nebojí ostrého slunce a vypadá skvěle jak samostatně, tak i ve společnosti ostatních sukulentů. Není divu, že je velmi oblíbená. Najdou se však výjimky potvrzující pravidlo.
Nenáročné pěstování vhodné pro každého
Tlustice je opravdu nenáročná květina. Když jí poskytnete vše, co potřebuje, rychle roste a vyvine se v hustý okrasný keř. Mívá i květy, ale bohužel v bytě kvete zřídka. Rovněž se snadno rozmnožuje, rychle zakořeňuje a ve správných podmínkách dokáže přežít více než 10 let. Potřebuje především hodně světla, a to po dobu 4–5 hodin denně.
Když teplota v noci klesne a ve dne bývá naopak vyšší, pak se tato pokojovka mnohem lépe vyvíjí. Teplotní rozsah by se měl během sezóny pohybovat v rozmezí 23–26 °C přes den a 18 °C v noci. Na podzim pak květináče přemístěte na chladné místo. Tlustici zalévejte přiměřeně a v malých dávkách, přemokření jí totiž nesvědčí.
Proč tlustici nepěstovat doma
Ovšem i přes tato pozitiva ji někteří lidé doma zkrátka a dobře nechtějí. Věří například, že jim domů může přinést peníze. Proto se jí také říká strom peněz. To ovšem platí jen v případě, že se jí daří dobře. Jestliže vám onemocní, nebo dokonce uhyne, pak se od vás naopak finanční stabilita na dlouho vzdálí.
Podle učiní feng-shui pak tlustice zastupuje ženský princip. Ovšem zastupuje ho opravdu hodně, a tím doma vlastně vytváří nerovnováhu. A pokud trpí nějakou chorobou, nebo dokonce zahyne, může se stát, že rodinu opustí její živitel (podle feng-shui samozřejmě muž). V Asii se tak pro jistotu tyto půvabné pokojovky obvykle nepěstují vůbec.
Pěstujete tlustici, nebo dáváte přednost jiným pokojovkám?