Orchideje, mezi něž patří např. Phalaenopsis a Dendrobium, jsou půvabné květiny zdobící domácnosti mnoha z nás. I přes to, že je jejich pěstování nenáročné, se můžeme dopustit hned několika chyb, které mají za následek absenci květů a špatný zdravotní stav rostlin. Není ale vůbec těžké se jich vyvarovat.
Škodí jim teplá voda
Orchideje byste nikdy neměli zalévat horkou vodou. Vysoká teplota zálivky by totiž mohla zapříčinit žloutnutí listů, nebo dokonce jejich opad. Nejlepší způsob dodání tekutin kořenovému systému je jejich ponoření do vody po dobu alespoň deseti minut. Jednou za čas je také dobré rostlinám porosit jejich vzdušné kořeny.
Najděte jim to správné místo
Rostliny nikdy nevystavujte přímým slunečním paprskům. Během krátkého okamžiku by mohly přijít k nepěkným popáleninám. Pro jejich umístění tedy vyberte okno, které bude orientované na západ nebo východ. Zvolit můžete také jižní stranu, ale v tomto případě je třeba květiny schovat za závěs.
Seříznutím stonku oddálíte kvetení
Orchidejím nikdy nestříhejte vzdušné kořeny, pokud nejsou uschlé nebo uhnilé. Absorbují jimi totiž vlhkost ze vzduchu. Vyvarujte se také odstraňování odkvetlých stonků. Důvodem je to, že by se na nich mohla vytvořit další poupata, a vy byste se dalšího kvetení dočkali až za dlouhý čas. Stvoly tedy seřízněte těsně pod místem posledního uschlého květu.
Zvolte dostatečně vzdušný substrát
Rostliny nikdy nevsazujte do univerzální zeminy pro pokojové rostliny (kvůli nevhodnému obsahu živin). Vyberte buď speciální substrát pro orchideje, nebo si ho sami namíchejte. Pro směs můžete použít:
- borovou kůru,
- perlit,
- rašeliník,
- mech,
- kokosová vlákna,
- korek,
- perlit
- nebo hrubý štěrk.
Důležité je květinám dopřát vzdušnost.
Používáte kupovaný substrát, nebo si pro výsadbu orchidejí připravujete vlastní směs?