Hodiny jsou důležitým doplňkem bytu. Přesto málokdo z nás ví, kde je správně postavit nebo pověsit, aby plnily jiný než jen estetický účel. Pokud se zaměříme na čínské umění feng-shui, můžeme s jeho pomocí shrnout zásady umístění hodin v bytě do několika jednoduchých bodů. Především si musíme uvědomit, že musí fungovat. Žádné nehybné, nebo dokonce rozbité hodiny by se doma vyskytovat neměly.
Zabraňte přenosu špatné energie
A nezáleží na tom, zda jde o hodiny náramkové, nástěnné, budík nebo třeba o mobilní telefon (a rovněž nezáleží na tom, zda jsou analogové nebo digitální). Zastavené hodiny totiž na sebe podle tohoto východního učení doslova nabalují negativní energii a tu pak dále předávají do prostoru. Ve svém nehybném stavu totiž připomínají smrt. Jakékoliv rozbité kousky proto urychleně opravte, nebo se jich nemilosrdně zbavte. Sentimentalita tu rozhodně nemá místo.
Kam je dobré umístit hodiny
Pravidlo pro pověšení nebo postavení hodin je jednoduché – umístěte je tam, kde na ně dobře uvidíte a kde vám díky tomu pomohou s plněním každodenních úkolů. V kanceláři v práci (nebo také samozřejmě v domácí kanceláři, pokud ji máte) mohou být hodiny (ať už nástěnné, nebo stolní) položeny na stole nebo mohou viset nad ním. Ale umístit je můžete i:
- v jídelně,
- obývacím pokoji,
- předsíni
- a dalších místnostech.
Všeobecně platí, že v kuchyni jsou hodiny velmi užitečné při přípravě jídla, umístěte je proto na viditelné místo nebo v blízkosti sporáku. Hodí se, pokud budou umístěny pod nějakým krytem (např. v průhledném skle nebo v tmavě modrém či černém krytu). Vždy však dbejte na to, aby zvolené barvy maximálně ladily s dekorem kuchyně. Dbejte také na jejich jasnou čitelnost, jinak si během vaření způsobíte zbytečně horké chvilky.
Hodiny v bytě podle feng-shui
V běžných domácnostech je obvykle při výběru hodin primárním hlediskem kontrola času. Ovšem podle filozofie feng-shui platí, že hodinky jsou po všech stránkách velmi výkonným urychlovačem energie. A proto je vždy třeba s nimi zacházet opatrně. Mohou totiž zvýšit pozitivní nebo negativní náboj okolního prostředí podle toho, jak se s nimi zachází. Dávejte je proto především do energeticky náročných místností.
To jsou ty, kde se často pohybuje mnoho lidí, nebo tam, kde často něco děláte a vůbec vykazujete jakoukoli činnost. Ideálním místem je tedy pracovna, kuchyně, kancelář nebo obývací pokoj. Z ložnice nebo třeba z předsíně je naopak odstraňte. A jaká další pravidla je třeba dodržovat? Především se hovoří o západních stěnách domu – ty jsou pro umístnění hodin naprosto ideální, i když to leckdy znamená velké interiérové kompromisy.
Kde pověsit hodiny v domě
Jižní část domu se hodí ve chvíli, kdy chcete podpořit bohatství a pracovní život všech členů rodiny. Sláva a čest – to o tomto umístnění říká feng-shui. Důležité je také volit co nejjednodušší rám bez jakýchkoliv ozdob a kudrlinek. Později se vám to opravdu bohatě vyplatí (a to nejenom co do mnohem jednoduššího úklidu). Pokud ovšem členy vaší rodiny trápí nějaký neduh, pověste všechny hodiny do východní části domu. Vše by se mělo rychle vrátit do normálu.
Aplikujete učení feng-shui v běžném životě, nebo se u svého bydlení soustředíte spíše na estetickou stránku věci?