Pěstování rostlin pod indoor osvětlením je vysoce efektivní. Hodí se nejen pro pokojovky, ale i pro domácí bylinky a zeleninu

                   

LED osvětlení patří mezi to nejmodernější a nejúčinnější vybavení pro všechny druhy rostlin. Hodí se pro vnitřní, skleníkové a akvaristické druhy, ovšem vždy musíte dbát na to, abyste zvolili ten správný model. Například pokud vám jde především o dozrávání plodů, měli byste vsadit na moderní růstové LED lampy, které byly odborníky vyvinuty speciálně pro potřeby rostlin uprostřed jejich vegetačního cyklu.

Jen jeden typ osvětlení nestačí

Snažte se, aby vaše zelené svěřenkyně vždy měly to správné množství a kvalitu světla pro vývoj během celého životního cyklu. Ovšem požadavky se v různých stádiích růstu liší. Proto je dobré mít v zásobě 2 až 3 typy LED světel s různou barvou světla, které lze použít v různých životních cyklech rostliny. Důležitá je zejména hodnota PAR alias fotosynteticky aktivního záření.

  • Rostlinám běžně stačí pro fotosyntézu světelné spektrum 400–740 nanometrů,
  • ovšem během fáze klíčení a růstu sazenic potřebují více modrého světla (400–550 nm)
  • a v cyklu kvetení upřednostňují naopak více červeného světla (650–740 nm).
iZdroj fotografie: Pixabay

Můžete tak pořídit několik různých světelných LED zdrojů nebo poskytnout rostlinám jednoduše smíšené spektrum světla, co do aktivního záření velmi podobného přirozenému slunečnímu světlu. Toho docílíte pomocí tzv. plnospektrální lampy.

Jak vybrat indoor osvětlení

Pohlídejte si však také IP alias stupeň ochrany proti vniknutí vody nebo prachu. Na obalu ho najdete označený jako IP4X, IP5X nebo IP6X. A jaký je mezi jednotlivými hodnotami rozdíl? LED osvětlení vhodné pro běžné pěstování rostlin v interiéru by mělo mít vyšší stupeň krytí než IP5X. V takovém případě bude fungovat bezchybně i při vlhkosti nad 90 %. A neměla by mu vadit ani odstříknutá voda např. z postřikovačů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

LED lampy s krytím IP6X se doporučují především pro specializované skleníky a akvária. Jsou totiž zcela vodotěsné i při 100% vlhkosti. Možné je pořídit i LED pásky, jejichž energetická náročnost začíná na 10 až 40W. Obvykle díky složení svého světelného spektra nabízejí dostatečnou flexibilitu a dokážou se přizpůsobit různým světelným podmínkám. Nezáleží tedy na tom, zda zeleň pěstujete u okna nebo v tmavém sklepě.

Na co si dát pozor

Každá „špetka“ světla, která nedopadne na rostlinu, je zbytečnou ztrátou, již nakonec zaplatíte na účtu za elektřinu. Proto je vždy vhodné stěny místnosti určené pro indoor pěstování vymalovat na bílo nebo je ještě lépe obložit reflexním materiálem (v nouzi postačí i alobal), který jakékoliv případné rozptýlené světlo odrazí zpět k vašim rostlinám. S chytrými řešeními totiž můžete hodně ušetřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A důležitá je také technologie větrání. Tímto způsobem totiž dokážete rostlinám nejen zajistit správnou teplotu, ale také jim poskytnete neustálý pohyb vzduchu. A to je rozhodně žádoucí, je to vlastně takové malé fitness cvičení pro rostliny. Stonky se totiž při pohybu okolního vzduchu posilují, z čehož budou později jen a jen těžit. Nikdy se tak nezlomí pod tíhou plodů, a dokonce budou také lépe odolávat chorobám a škůdcům.

Plánujete vyčlenit ve své domácnosti koutek pro indoor pěstování s umělým osvětlením, nebo vás tento trend nezaujal?

Nemusíte hned vsázet na indoor osvětlení, abyste se mohli těšit ze zimní úrody. Zjistěte, jak a co pěstovat v zimě
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články