Řešení, jak opticky dodat malé zahradě skutečnou hloubku a na pohled ji zvětšit. K tomu všemu nestojí skoro nic

                   

Ne každý z nás má to štěstí, aby se mohl pyšnit luxusem velké zahrady. Ale i když si metry prostoru jednoduše přikoupit nemůžeme, lze udělat něco jiného, abychom se mezi svými oblíbenými květinami nebo druhy zeleniny jednoduše cítili pohodlně. Naučte se několik optických triků, které z malé zahrady udělají opravdu krásné místo. Nebudou vás stát skoro nic – musíte se jen naučit dobře pracovat s perspektivou a prostorem.

Kombinujte různá řešení prostoru

Zapomeňte na rovnoběžné chodníčky a cestičky. Pokud vše budete vést spíše tak trochu okolo nebo například dlažbu položíte diagonálně a nikoli tak, jak bývá obvyklé, dosáhnete žádoucího rozčlenění prostoru se vším všudy. I ten nejmenší kout zahrady tak bude vypadat větší. Použít můžete i cestičky z větších kamenů apod. Inspirací vám v tomto ohledu mohou být slavné zenové zahrady, jejichž základní vzor nezabírá více prostoru než jedna rohož tatami.

Pěstujte co nejvíce diagonálně

Když se místa na běžných záhoncích nedostává, nezbude vám, než svou zeleň vyhnat do výšky. Budete se divit, jak moc tento trik podpoří dojem hloubky. A po jakých rostlinách sáhnout? Mezi rychle rostoucí popínavky patří například:

  • hrachor vonný (Lathyrus odoratus),
  • fazol šarlatový (Phaseolus coccineus),
  • opletka čínská alias svlačovec (Fallopia aubertii alias Polygonum baldschuanicum),
  • lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Potřebujete osadit silně osluněná místa? Pak sáhněte po rostlinách, kterým nebude tento faktor dělat problém. Jde o vistárii čínskou (Wisteria sinensis), popínavé růže (Rosa) a povijnice (Ipomoea). Všechny vás pak jako bonus potěší i půvabnými květy. Ale k mání jsou i rostlinné druhy pro opačný extrém. Do stínu se nejlépe hodí břečťan popínavý (Hedera helix), hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris) či třeba zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii).

Vsaďte na bílou barvu

Důležité je také to, v jakých „kulisách“ se vaše malá zahrada nachází. Barvy totiž hrají mnohem větší roli, než si myslíte. Ploty, zdi a vůbec vše okolo by proto mělo být vyvedeno v co nejsvětlejších barvách – ideální je samozřejmě bílá. Ovšem zapomínat byste neměli ani na modrou. Ta dokáže vyvolat perfektní dojem hloubky. Hodí se především do trvalkových záhonů nebo jako barva zahradního vybavení.

Kombinujte vzhledy i velikosti

Malé dekorace umísťujte vedle velkých a vytvořte tak iluzi velkého prostoru. A pokud to jen trochu jde, vsaďte na odlišné textury různých povrchů. Celé zahradě nemusí například dominovat trávník, mnohdy lze místo něj (alespoň ostrůvkovitě) vysadit jiné rostliny odolné proti ošlapu. Jde například o kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense), mochničku trojčetnou (Waldsteinia ternata) nebo půvabně kvetoucí barvínek menší (Vinca minor).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete pozvat barvy i do stinných koutů vaší zahrady, určitě vás zaujme škornice šípolistá (Epimedium sagittatum). Na slunce se pak hodí spíše aksamitník (Tagetes), někdy též nazývaný lidově afrikán, šrucha zelná (Portulaca oleracea) a kozlíček polní (Valerianella locusta). A využít můžete i živý mulč pod stromy, jako je jedlý plevel ptačinec prostřední (Stellaria media) nebo rovněž jedlý novozélandský špenát (Tetragonia tetragonoides).

Zeleň natáhněte až k plotu

Nikde nenechávejte žádná volná místa, v nichž by se jen hromadil nepořádek. Ale pozor – myslete na to, že ne všechny rostliny můžete pěstovat na samé hranici pozemku. Řadě z nich totiž vadí zasolení. Jde například o jindy tak oblíbené túje, smrk omoriku a další okrasné jehličnany, ale také buk, broskvoně a švestky a červený rybíz nebo keříky jahod. A pokud pomýšlíte na zeleninové záhonky, pak budou rozhodně mimo hru okurky, fazole, cibule a brambory.

Také se potýkáte s malou zahradou, nebo máte v tomto směru spíše opačný problém?

Naučte se, jak na trvalkový záhon, aby vám i v malé zahradě vydržel dlouhou řadu let
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články