Zahradníkův rok 2022: Nutné práce na zahradě v lednu, na co si dát pozor a co vysévat v únoru

                   

Pokud se chcete opravdu důkladně připravit na příští zahrádkářskou sezónu, rozhodně byste neměli během zimy sedět s rukama v klíně. Naopak – právě teď se vyplatí začít s plánováním budoucích zahradnických činností – a velmi brzy také i s realizací jednotlivých kroků. A které úkony rozhodně nevynechávat během ledna a února?

Nutné práce na zahradě v lednu

V tomto období je nutné se soustředit především na neblahý vliv zimy. Zejména sněhová nadílka nám totiž může zadělat na celou řadu obtíží. A jak tomu tedy zabránit? Pokud je sníh, pak obejděte jehličnany a sníh jemně setřeste. Předejdete tak možnému polámání větví. Zejména mokrý sníh vám může v tomto ohledu opravdu nepříjemně zavařit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Naopak pokud se potýkáte s přemírou sněhu na chodníčkách nebo příjezdové cestě, odhoďte ho na záhony s trvalkami, nebo jeho prostřednictvím podpořte okrasné stromy a keře. Na jaře se totiž stane zdrojem velmi cenné vláhy, které jinak bývá v prvních teplých měsících roku poskrovnu. Vyhněte se však solenému sněhu, ten se pro podobné úkony rozhodně nehodí.

Nezapomeňte na zálivku

Hlídejte si také venkovní počasí a jakmile se dostaví první pořádná obleva, zalijte všechny okrasné dřeviny. Zejména to platí pro jehličnany a rododendrony. Přetrvává-li mráz, ovšem sníh rozhodně není na dohled, pořiďte si zásobu bílé netkané textilie a přikryjte s ní všechny rostliny náchylné k působení mrazů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte také navštívit svůj sklep a zimní zahradu. Právě v lednu je nejvhodnější doba na zkontrolování uskladněných cibulí a hlíz. Včas tak můžete odstranit všechny nemocné a odumřelé kusy dřív, než se plísně a hniloba rozšíří i do jejich okolí. Průběžně pak v kontrole pokračujte až do jara.

Co vysévat v únoru

Únor se nese ve znamení pěstování nové sadby. Není náhodou, že se regály s čerstvými semínky začínají v obchodech objevovat právě v tuto dobu. Pokud si chcete předpěstovat nové sazenice, vsaďte na:

  • raný salát,
  • petúnie,
  • lilek,
  • lobelku,
  • celer,
  • hledíky,
  • brokolici.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete také vyzkoušet rychlení kan – např. dosna indická (Canna indica L.), které vám potom pokvetou celé léto. Ovšem ani venku se nevyplatí zahálet. Je totiž čas na tvarování živých plotů nebo sestřih ovocných stromů (ten provádějte jen v bezmrazých dnech). Vynechte však peckoviny, na ty přijde čas až s přibývajícím sluníčkem. Předčasným řezem byste jim spíše ublížili.

Na co si dát pozor v únoru

Vyplatí se také odstranit všechny poslední zbytky úrody (zejména mumifikované plody stromů), aby se z nich nemohly choroboplodné zárodky rozšířit do okolí. Přihnojte trvalky i ovocné stromy a zkontrolujte strav trvalek pod zimní přikrývkou (během oblevy je dobré záhony odkrýt kvůli vydýchání).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pozor si dejte také na stav svého trávníku. Pokud nechcete na jaře chodit jen po holé hlíně, vstupujte na něj pokud možno co nejméně. Zejména dny s teplotou pohybující se pod bodem mrazu jsou pro jeho zdraví kritické. A pokud to přece jen nejde jinak, pak na něj rozložte alespoň prkna nebo jinou ochrannou vrstvu. Na jaře ji však nezapomeňte dostatečně brzy odstranit, jinak naopak trávník ještě více poškodíte.

Jak se připravujete na příští zahrádkářskou sezónu vy?

Seznamte se s dalšími tipy na to, co lze dělat na zahradě v lednu
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články