Základní pravidla přesazování tlustice – už nikdy jen tak neočekávaně nezahyne

                   

Nezáleží na tom, jestli máte doma běžnou pokojovou tlustici vejčitou (Crassula ovata) nebo nejrůznější novinky, jako je například Crassula Gollum, Crassula Hobbit (tlustice podlouhlá) apod. Nároky na pěstování mají všechny velmi podobné. Nejvíce chyb však obvykle uděláme při přesazování. Pokud totiž v této chvíli rostlinu nezaštípneme nebo jí nedopřejeme tu správnou velikost květináče, můžeme ji rychle zahubit

Jak pěstovat pokojovou tlustici

Požadavky těchto rostlin na péči nejsou nijak složité. Stačí jim jen dostatek slunečního světla, při němž budou mít nádherně sytě zelené listy a hustou korunu, což je velmi dobré pro jejich zdraví i pro dekorativní účely. Tlustice také nemá ráda průvan a studený vzduch. Ovšem v létě, pokud je například za oknem příliš horko, mohou rostliny stagnovat v růstu. Nejde však o velký problém, obvykle to později zase dohoní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlépe se jim tedy bude dařit na parapetech na jižní, jihovýchodní nebo alespoň jihozápadní straně domu. Citlivá je i na zálivku. Nesmíte ji přemokřit, proto ji vždy zalévejte až ve chvíli, kdy substrát zcela vyschne. O tom se můžete přesvědčit špejlí. Při trvale vysoké vlhkosti může půda hnít a později tento jev zasáhne i kořeny. Ovšem občasný postřik listů rozhodně není na škodu. A to především v létě.

Jak správně přesazovat tlustici

Volte především substrát vhodný pro kaktusy a sukulenty, ten z obchodu však obvykle nestačí – je stále ještě příliš „nadýchaný“. Smíchejte ho tedy s hrubým křemičitým pískem, a to v poměru 1 : 1. Ve spodní části květináče by se měla nacházet ještě drenáž, která zajistí optimální odtok přebytečné vody. Poslouží vám čistý hrubý štěrk nebo například keramzit, a to ve vrstvě vysoké dva až tři centimetry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tlustici přesazujte každý rok (starší kousky pak jednou za dva až tři roky). Při této příležitosti ji také zaštípněte. Není to samozřejmě zcela nezbytné, ale pokud chcete mít nádhernou a hustotu korunu, nevyhnete se tomu. A jak na to? Především musíte odstranit spodní listy a nechat spodní část kmene zcela čistou. Poté zaštípněte každý čtvrtý pár listů – ale opatrně, abyste nepoškodili kmínek. Zůstaly by na něm nepěkné jizvy.

Jak na výběr květináče

S velikostí nového květináče to není třeba přehánět. Příliš velký objem nové nádoby by byl pro další vývoj této krásné rostlinky spíše ke škodě. Je proto vždy lepší koupit mělký květináč s průměrem o něco větším, než je velikost současného kořenového balu rostliny. A jak na zálivku? Pokud byla květina před přesazováním zalita a její substrát je stále ještě vlhký, můžete ji zalít až za 2 až 3 dny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení sukulentů má svá pravidla

Bez správné výživy vám neporoste ani tak odolná rostlina, jako je tlustice. Hnojivové tyčinky ani granule pro ni vhodné nejsou, mnohem lépe zareaguje na tekuté přípravky určené pro sukulenty. Hnojte ji však výhradně během vegetačního období (jaro, léto a podzim), a to nejlépe dvakrát měsíčně. Během vegetačního klidu naopak tuto aktivitu omezte – vedla by k růstu slabých a vytažených výhonů, což rozhodně není žádoucí.

Optimální dávkování živin však může vést k nečekanému benefitu – kvetení tlustice. Počítejte však s tím, že tato rostlina kvete zřídka, a to zejména ve zralém věku, tedy ve stáří asi 5–7 let. Pro kvetení je zapotřebí především dobré osvětlení a nízké teploty během období podzimu a zimy (10–15 ° С). Nebuďte však zklamaní, pokud právě vám tlustice nikdy nevykvete. Jak jsme již zmínili, jde o jev spíše ojedinělý. Krásná je však i bez květů.

A jaké oblíbené pokojové rostliny máte vy?

Zjistěte, jak na řízkování, sázení nebo tvarování tlustice
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články