Orchideje zakoření už za 3 týdny. Stačí si jednoduše vyrobit extrémně vzdušný substrát z mléka a vody

                   

Pokud máte doma orchidej, která na tom není po zdravotní stránce zrovna nejlépe, musíte urychleně zasáhnout. Jinak hrozí, že se už nikdy nevzpamatuje. Klíčové je v tomto případě zdraví kořenů. To lze naštěstí poměrně rychle obnovit, a to i ve chvíli, kdy vaše rostlina o většinu z nich přijde. Stačí si pomoci šikovným trikem, jenž spočívá v namíchání toho správného substrátu. Nejde o nic složitého a zvládne to i začátečník.

Jak zachránit nemocnou orchidej

Ještě před samotnou výsadbou se však o svou rostlinku postarejte se vším všudy. Nejdříve ji vyjměte z květináče a očistěte od zeminy. To vám umožní si ji pořádně prohlédnout a najít všechny škody. Jde o všechny suché, hnědé a černé kořeny a samozřejmě také o ty jakkoliv poškozené, jejichž prostřednictvím by se později mohla do rostliny dostat infekce. Jakmile je identifikujete, odstřihněte je vydezinfikovanými nůžkami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebojte se zbavit rostlinu třeba i všech kořenů a na závěr rány ošetřete aktivním uhlím nebo skořicí. Jde o šikovná přírodní antiseptika bránící vzniku plísní. A nyní vám už zbývá jen poslední krok, a tím je výsadba rostliny do nového substrátu. Nesnažte se však usnadnit si práci a sáhnout po tom z obchodu, v něm by nemocná orchidej pravděpodobně rychle uhynula kvůli přemokření a nedostatečnému přístupu vzduchu.

Orchideje nejlépe zakoření v keramzitu

A do čeho tedy orchidej zasadit? Použijte keramzit v drobnějším provedení (tedy ne ty velké valounky, které se používají do misek pod květináče) a smíchejte ho s hrubou kůrou asi v poměru 4 : 1. Na první pohled se může zdát, že takovéto řešení není pro orchidej vhodné, protože namíchaný substrát neobsahuje prakticky žádné živiny – ale opak je pravdou. Pokud se o orchidej budete řádně starat, nebude je potřebovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tedy rozhodně ne ve chvíli, kdy se snaží o obnovu narušeného kořenového systému a jistě nepomýšlí na kvetení. Pokud jí dopřejete slunce, umírněnou zálivku a každé tři týdny postřik listů tekutým hnojivem, bude mít všechno, co potřebuje. Nové kořeny se objevují opravdu brzy – už za dva až tři týdny. Po dvou až třech měsících této léčebné kůry pak můžete svou rostlinku pěstovat zase tak, jak jste zvyklí.

Přírodní hnojivo pro orchideje

Hnojicí přípravky však není třeba nakupovat v obchodech. Naopak. Řadu z nich si můžete vyrobit i doma. Vsaďte například na směs mléka a vody v poměru 1 : 4. Snadno se připravuje, a navíc je bohatá na dusík, draslík, hořčík a samozřejmě také na prospěšný vápník. Zejména draslík je důležitý, protože se účastní transportu vody v rostlině, který nově kořenící orchidej nezbytně potřebuje.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hořčík se pak stará o správné fungování fotosyntézy a vápník celkově posiluje pupeny a pozitivně působí na celý kořenový systém, což je právě to, co vaše svěřenkyně aktuálně potřebuje. Je však možné vsadit i na vodu z hnědé rýže nebo například na sušené a nadrcené skořápky slepičích vajec. Prášek se jednoduše vmíchá do substrátu a podobně jako mléko je skvělým zdrojem draslíku a vápníku.

Vhodný substrát pro orchideje

Přemýšlíte o tom, do jakého substrátu svou orchidej zasadit poté, co v keramzitu zakoření? Namíchejte si svůj, který by měl obsahovat směs kůry jehličnatých dřevin (tu mohou nahradit kokosové chipsy), rašeliníku (nebo sezónně dostupnějšího sušeného bělomechu sivého), keramzitu (lze použít i perlit) a zapomenout byste neměli ani na trochu jemného dřevěného uhlí, které se postará o dokonalou dezinfekci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Použít můžete také bukové listy nastříhané asi na třícentimetrové proužky, kůru dubu, korek nebo hrubý štěrk. Důležité je, aby byl substrát vždy přiměřeně vzdušný a nezadržoval vodu. Dále orchidej ke své spokojenosti potřebuje světlé místo s teplotami okolo 20 °C a přiměřené zalévání jednou týdně dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Další přesazení je vhodné vždy po uplynutí dvou let při dodržení výše zmíněných pravidel.

A jaké triky máte pro záchranu nemocných orchidejí vy?

Jak na kvetení orchidejí, aby vám dělaly radost po celý rok
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články