Proč psi jedí trávu? Víme, kdy není třeba panikařit, a kdy naopak může jít o život

                   

Někdy se věří, že pojídání trávy u psů by mělo být spíše vnímáno negativně. Tedy jako neovladatelná nebo dokonce zvrácená chuť k jídlu (Pikův syndrom), což není nic jiného, než pojídání nepoživatelných věcí. V současnosti však víme, že stejně se chovají i jiné psovité šelmy, například psi dingo, lišky a vlci. Pravděpodobně tedy jde o přirozené chování psů. Měli bychom jim to tedy zakazovat nebo se naopak těšit z výhod?

Proč psi žerou trávu

Všeobecně se soudí, že je toto chování projevem nedostatečné nebo nesprávně vyvážené stravy. Jinými slovy – pes se prostřednictvím trávy snaží doplnit chybějící živiny ve stravě. Tento problém je častý zvláště ve chvíli, kdy si majitel vaří pro psa sám anebo spoléhá na velmi levné a nekvalitní krmivo. A jak poznat, že je to právě tento problém? V tomto případě totiž psi jedí trávu, pokud k tomu mají možnost, v podstatě každý den.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale neukusují ji bezmyšlenkovitě. Naopak. Konzumují ji pomalu a selektivně. Pokud se na psa podíváte blíže, pak zjistíte, že si pes vybírá stébla trávy, která dokážou potřebné minerály a vitamíny doplnit. Problém pojídání trávy obvykle zmizí s žádoucí úpravou jídelníčku. V praxi jde nejčastěji o suplementaci vlákniny, například kvalitní zeleniny (obiloviny jsou spíše nevhodné). Vyplatí se proto zamyslet se nad složením stravy vašeho mazlíčka.

Pes žere trávu a zvrací

Pokud nedělá konzumace trávy vašemu mazlíčkovi žádné potíže, pak není nutné ho v ní omezovat. Pouze ho pouštějte na pokud možno co nejméně znečištěná místa. Ovšem objeví-li se zvracení, pak budou příčinou tohoto chování spíše neodhalené gastrointestinální poruchy. Bohužel tráva zároveň často dráždí poškozenou sliznici žaludku, čehož někteří psi instinktivně využívají k tomu, aby jejím prostřednictvím podpořili jeho vyčištění.

Z toho tedy vyplývá, že psi jedí trávu, když se jim dělá špatně, při otravě potravou a také ve chvíli, kdy mají problémy s játry nebo slinivkou. A příčinou konzumace trávy může být také nadýmání nebo plynatost. Ne vždy však musí zažívací obtíže znamenat také zvracení. Mnozí psi, kteří jedí trávu velmi často, totiž mnohdy vůbec nezvrací. Jejich zažívání si na ni jednoduše zvykne, a to i když jsou masožravci. Vždy je proto vhodné konzultovat problém se svým veterinářem.

Tráva pomáhá psy odčervovat

Ke konzumaci trávy se však váže i jeden často tradovaný mýtus. Ten tvrdí, že pokud se k tomuto chování pes uchyluje často, pak jsou jeho útroby zaneseny nebezpečnými parazity a je tedy nutné co nejdříve zasáhnout. Ve skutečnosti o žádný varovný signál v tomto směru nejde a pokud svého psa podrobujete odčervování pravidelně, je velmi nepravděpodobné, že by bylo příčinou jeho chování právě zamoření cizopasníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když pes žere trávy příliš

Pokud máte doma opravdu žravé plemeno (jako je například bígl), měli byste být opatrní. Pokud totiž psi trávy zkonzumují příliš, mohou si doslova ucpat trávicí trakt, proto bychom jim takové chování kvůli jejich vlastnímu zdraví neměli dovolit. A to tím spíše, pokud se po této činnosti pravidelně objevuje průjem, zácpa nebo kupříkladu silné zvracení (při vážných stavech jsou pak ve hře i bolesti břicha nebo apatie).

V takovém případě je nutná návštěva veterinární ordinace. Pravidelná nadměrná konzumace „spásání“ trávy je tedy nežádoucí. Ale co když to váš pes začal dělat doslova zničehonic? Pak byste měli zpozornět. Veterináři potvrzují, že při zákrocích, při nichž odstraňují ze střev cizí těleso, se často musí doslova probojovat trsy trávy, které pes zkonzumoval, aby usnadnil průchod nežádoucího předmětu ven. V takovém případě jde tedy jednoznačně o varovný signál.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na nudu u psa

Celý problém však nemusí mít jen zdravotní příčinu. Může být totiž také způsoben některými problémy s chováním, a to především stavy jako je nuda a úzkost. Jde o obzvláště znepokojivý jev, pokud k němu dochází velmi často. Ve hře je dokonce výskyt obsedantně-impulzivní poruchy, kterou trpí nejenom lidé, ale i psi. Poznáte ji tak, že má váš pes nutkání jíst i další nejedlé věci jako kamínky nebo plastové kostky.

V takovém případě je rozhodně nutné se poradit s veterinářem. Ovšem po vyloučení zdravotních důvodů se nelze opájet falešným přesvědčením, které říká, že to nic není. Naopak. Ze všeho nejlepší bude, pokud svého mazlíčka vezmete k psímu psychologovi nebo jinému podobnému odborníkovi. Ten může případné neurózy a další problémy odstranit hned v zárodku a poradí vám, co máte dělat, abyste propříště tomuto chování předešli.

Jak zabránit pojídání trávy

Pokud máte doma štěňata nebo psa, kterému ve stravě něco chybí, pak není nic jednoduššího, než jim naplnit misky něčím chutnějším a zajímavějším. V ostatních případech vám nejlépe pomůže speciální náhubek, který zabrání psovi na procházce zkonzumovat cokoliv nežádoucího – a to včetně nejrůznějších obalů od pochutin, exkrementů od cizích psů apod. Investice do něj se tedy jednoznačně vyplatí.

A jaké zdravotní problémy trápí vaše psy?

Podívejte se na to, jaké nemoci nejčastěji hrozí psům a jak si s nimi poradit
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články