Léčivé účinky domácích mazlíčků: Psi i kočky jako lékaři. Mají blahodárné vlastnosti pro duševní i fyzické zdraví

                   

Snad každý majitel pejska, kočičky nebo jiného chlupáče může potvrdit, jak blahodárně působí přítomnost tohoto zvířete na naši psychiku. A důvodu je proto hned několik. Především nám tato zvířátka dělají radost a uklidňují nás, když je to třeba. Po čtvrt hodince procházky se psem nebo hraní s kočkou vám jakékoli osobní problémy budou připadat mnohem méně naléhavé. I proto se o nich říká, že odbourávají stres.

Cvičení psů vám může pomoci

Ale ve hře nejsou jen tyto známé faktory. Naopak. Psi vám mohou pomoci i ve chvíli, kdy je vám opravdu špatně. A nejenom oni. Zooterapie alias terapie zahrnující působení zvířat je zcela přirozená metoda léčby a také rehabilitace pacientů s mnoha typy postižení a onemocnění. Především pro handicapované lidí je bezprostřední kontakt se zvířetem důležitý.

Málokdo to ví, ale právě dotek hraje v zooterapii velmi důležitou roli, protože jednoduchým způsobem stimuluje endokrinní systém. Ten poté vylučuje endorfiny, což jsou hormony štěstí, které například skvěle tlumí bolest a mimo jiné také zlepšují pohodu pacienta. A abychom nezapomněli – úroveň stresu se také snižuje, protože je značně zmírněno vylučování hormonů kortizolu a norepinefrinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvířata jako lékaři

Pokud se podíváme na kurzy například hipoterapie nebo canisterapie, zjistíme, že zvířata jsou velmi dobrými terapeuty, protože se chovají zcela přirozeným způsobem a lidé na ně stejným způsobem reagují. Je mimo jiné také prokázáno, že společnost zvířat v některých případech urychluje rekonvalescenci po nemoci, a celkově také přirozeným způsobem zklidňuje vystresované a hyperaktivní lidi.

A abychom nezapomněli, jejich působení se uplatní také u osob trpících depresemi nebo apatií. Mezi nejoblíbenější programy patří v tomto ohledu psí terapie (kontakt se psem) a hipoterapie (kontakt s koněm). Ovšem k mání je často i felinoterapie (kontakt s kočkou) anebo například onoterapie (kontakt s osly nebo mezky). U moře je pak často využívána i exotická delfinoterapie (kontakt s delfíny).

A jaké terapeutické působení jste u svých mazlíčků zaznamenali vy?

Seznamte se s felinoterapií. Zjistíte, komu a jak pomáhá
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články