Pivo a olej – potřete těmito domácími pomocníky listy květin. Budou zdravé, krásné a perfektně lesklé

                   

Rostliny jsou opravdu krásnou a neobvyklou dekorací interiéru. A pokud se o ně dobře staráme, pak jejich lesklé listy navíc působí také velmi efektně. Řada z nich rovněž dokáže ze vzduchu odstranit množství škodlivých látek, jako je například benzen, xylen, amoniak, toluen, trichlorethylen a formaldehyd. Ne vždy však při péči o ně postačí pouhé odstranění usazeného prachu.

Domácí prostředky pro lesklé listy

Aby leštění listů nejrůznějšími přírodními a domácími metodami opravdu fungovalo, musíme nejprve zjistit, co vlastně naši zelení svěřenci potřebují a zda je vůbec možné konkrétní ošetření na danou rostlinu aplikovat. Na trhu existuje mnoho přípravků, které se o tento aspekt údržby domácnosti postarají, ovšem snadno je můžeme nahradit i domácími prostředky. Správně vybrané leštidlo však dokáže také snížit usazování prachu a jiných nečistot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Efektivně však také brání vzniku nehezkých skvrn během rosení a zavlažování a v neposlední řadě může také přirozeně snížit ztráty vody v důsledku odpařování. Z výše uvedeného vyplývá, že pouhé otření prachu stačit nebude. Mezi nejoblíbenější domácí metody patří:

  • leštění listů pivem,
  • leštění listů banánovou slupkou
  • a leštění listů olejem.

Leštění listů pokojovek pivem

Leštění listů pivem patří mezi nejznámější a nejoblíbenější způsoby omývání listů. Je to především proto, že tento nápoj obsahuje mnoho vitamínů skupiny B a dalších cenných látek, které rostliny rovněž účinně vyživují. Ovšem musíte mít na paměti, že pivo, které chcete použít k čištění rostliny, musí být zbaveno veškerých bublinek. Je tedy nutné ho nechat odstát alespoň přes noc. Pak už jen stačí v něm mírně navlhčit hadřík a otřít každý list.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Leštění listů rostlinným olejem

Pokud se rozhodnete leštit listy svých pokojových rostlin olejem, pak musíte být velmi opatrní. Nikdy je nepoužívejte přímo. Naopak. Zcela postačí přidat několik kapek kvalitního rostlinného oleje do připravené misky s vodou. Olej dodá listům nejen lesk, ale rovněž u nich zabrání rychlému usazování prachu. Ten totiž nebude moci ulpívat na jejich povrchu, a vy si tedy ušetříte brzké opětovné čištění.

Leštění listů banánovou slupkou

Rádi doma využíváte veškerý odpad beze zbytku? Pak si leštění listů banánovou slupkou určitě oblíbíte. Vnitřek slupky tohoto exotického ovoce je totiž extrémně bohatý na živiny, takže vám skvěle poslouží jako leštidlo a hnojivo na listy v jednom.

iZdroj fotografie: Pexels

Takže i když se banánové slupky velmi často používají jako předpřipravené hnojivo, lze je uplatnit i jako skvělé leštidlo nejenom na listy, ale třeba i na velké květy (kupříkladu na listeny u lopatkovce nebo toulitky). Vitamíny v nich obsažené navíc rostlinu skvěle vyživí a podpoří její růst.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch

Jak jsme již předeslali, odstraňování prachu z listů je důležité nejenom kvůli jejich vzhledu. Prach jim brání i ve správné funkci. A to je opravdu škoda, protože některé pokojovky dokážou ze vzduchu odstranit i mnoho škodlivých látek. Mezi takové všestranné kousky patří například kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior), břečťan popínavý (Hedera helix) nebo poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina).

A existují druhy vhodné do ložnice, které do vzduchu jako bonus vypouští uklidňující silice a oxid uhličitý vstřebávají nejenom během denních, ale i nočních hodin. Jde například o lopatkovec (Spathiphyllum), zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), jasmín pravý (Jasminum officinale), monsteru skvostnou (Monstera deliciosa), šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum) či vavřín vznešený (Laurus nobilis L.).

A jak ošetřujete listy svých pokojových rostlin s ohledem na jejich krásu vy?

Chcete, aby byly vaše pokojovky ještě zelenější? Vyzkoušejte těchto 5 tipů
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články