Jednoduchý trik zabrání nevzhledným šmouhám na podlaze, aniž by prodloužil čas úklidu

                   

Mytí podlahy je v domácnosti nutné především z hygienických důvodů. To ovšem neznamená, že nemůže vypadat dobře. Naopak – pokud se leskne jako ze škatulky, pak můžeme mít skvělý pocit z dobře odvedené činnosti. Ovšem leckdy se na ní tvoří šmouhy a nepomáhá proti nim ani drahý mop, ani špičkové čisticí prostředky nebo saponáty speciálně určené pro mytí podlah. Mnohdy však postačí jednoduchý trik.

Jak uklidit podlahu před vytíráním

Příprava na úklid je opravdu důležitá. Nejdříve tak do ruky nebereme mop nebo hadřík, ale raději sáhneme po vysavači. Skvěle se totiž postará o všechny drobné nečistoty, jako jsou drobky, vlasy, prach apod. Právě tato smítka mohou být hlavní příčinou vzniku šmouh, které na podlaze zůstanou po vytírání, nebo dokonce mohou její povrch během úklidu nevzhledně poškrábat. Pokud podlaha zabírá pouze malý prostor, můžete ji místo vysávání jednoduše a rychle zamést.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Řešení pro šmouhy na podlaze

Dalším bodem, na který během úklidu často zapomínáme, je správné použití čisticích prostředků. Všeobecně tedy platí, že prostředek na čištění podlah nikdy nelijeme přímo na podlahu, ale nejdříve ho naředíme vodou a teprve poté s ním vytíráme. Důležitá je také teplota vody používané k mytí podlahy. Studená voda není dobrá, ale příliš horká voda se z podlahy o to rychleji odpařuje, což způsobuje vznik šmouh.

Ze všeho nejlépe tedy podlahy umyjete vlažnou vodou s trochou saponátu. Mop by také měl být před samotným vytíráním předem dobře vyždímaný. I nadbytek tekutiny totiž dokáže na podlaze vytvářet nevzhledné šmouhy a čáry. Voda také může prosakovat do prostoru mezi prkny nebo panely podlahy, a tím je poškozuje. Nejcitlivější jsou v tomto ohledu plovoucí podlahy, kde i malé množství vody „navíc“ může způsobit jejich zkroucení.

Trik s octem proti šmouhám

Vzniku šmouh však lze zabránit velmi účinným způsobem díky běžnému domácímu pomocníkovi – octu. Na jeden kbelík vody vám stačí velký panák octa a můžete začít vytírat. Dejte pozor jen na přírodní dřevo – pokud budete ocet používat při každém mytí, může podlaha časem zmatnět. U všech jiných materiálů jde však o perfektní trik, který se postará o dokonalý vzhled za všech okolností.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak na skvrny na podlaze

Pokud se potýkáte jen s velmi těžko odstranitelnými skvrnami, pak na ně použijte univerzální čisticí prostředek ze sody, mýdla a octa. Budete potřebovat:

  • 1,25 dl tekutého mýdla,
  • 1,25 dl vody,
  • 2 lžíce octa
  • a 300 gramů jedlé sody.

Vše opravdu dobře promíchejte, nalijte do vhodné nádoby s rozprašovačem a použijte jako čistič.

Na dřevěné podlahy se bude lépe hodit prostředek z otrub a terpentýnu. Připravte si 3 lžíce lněného oleje a k nim přidejte 3 lžíce pšeničných otrub a 3 lžíce terpentýnu. Vše zamíchejte a domácí přípravek na čištění nábytku máte hotový. Pokud je směs příliš hustá, smíchejte ji s trochou vody, aby na konci vznikla mírně tekutá konzistence. Přípravkem ošetřete skvrnu (pro začátek ho však pro jistotu vyzkoušejte na méně viditelném místě).

Jak vybělit mop na podlahu

Ovšem péči si zaslouží i textilie, s jejichž pomocí o podlahu pečujete. Dobrou zprávou je, že i ten nejzanesenější mop vybělíte s pomocí peroxidu vodíku. A jak na to? Vezměte polévkovou lžíci jedlé sody a přidejte k ní polévkovou lžíci bílého octa. Přidejte jednu lžičku peroxidu vodíku a to vše rozpusťte v pěti litrech vody. Mop do této tekutiny nejméně na hodinu namočte a poté ho vyperte běžným způsobem. Bude jako nový.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bělení utěrek pomocí peroxidu

Ne vždy však na podlahu používáme mop. Leckdy se uchylujeme i k mycím hadrům, nebo dokonce k utěrkám. I těm však lze vrátit původní zářivou bělost. A co budete potřebovat?

  • 120 gramů jedlé sody,
  • 1 polévkou lžíci soli,
  • 250 mililitrů bílého octa,
  • 500 mililitrů teplé vody,
  • 1 polévkou lžíci peroxidu vodíku.

Opět vše smíchejte a textilie do této tekutiny namočte. Nechte působit alespoň půl hodiny. Pokud na nich i poté najdete skvrny, smíchejte sodu a peroxid a nakonec do této směsi přidejte mýdlo. Tento prostředek poté aplikujte na znečištěná místa a nechte ještě 30 minut působit. Nakonec textilie vyperte běžným způsobem. Uvidíte, že budou zase jako nové a bez jakýchkoliv stop případného znečištění. Postup se nehodí jen na textilie z mikrovlákna.

A jaké triky používáte při péči o svou podlahu vy?

Pokud chcete podlahu umývat opravdu ekologicky, pak vsaďte na univerzální citrónový čistič
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články