Jak si poradit se stromem, který k vám nakukuje přes plot? Zasáhnout můžete i bez souhlasu souseda

                   

Ne vždy jsou vztahy se sousedy tak dobré, jak bychom si představovali. Největším problémem obvykle bývají stromy, které po čase přerostou původně svěřený prostor a začínají se natahovat do všech stan. Za plot z nich tedy odpadává listí (a leckdy i plody) a v neposlední řadě také mnohdy silně stíní. Co si s nimi tedy počít ve chvíli, kdy není domluva se sousedem možná?

Jako první upozorněte souseda

Zákon neříká, že se můžete jen tak za dne na den rozhodnout a pustit se do ořezáním přesahujících větví (jistou výjimku z tohoto pravidla poskytuje jen jejich možný havarijních stav). Naopak, jako první byste měli souseda na svůj problém upozornit (nejlépe písemně, pokud nemáte vřelé vzájemné vztahy) a vyzvat ho k jeho řešení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zákon sice nestanoví, jak dlouho máte po takové výzvě počkat na nápravu, ovšem všeobecně platí, že soused by neměl s řešením příliš otálet. Pokud se tak nestane a vám konkrétní dřevina způsobuje problémy, nebo dokonce škody, můžete k likvidaci nadbytečných větví nebo kořenů přistoupit i sami – má to však svá pravidla.

Vhodný termín pro prořez stromů

Zaměřte se na období vegetačního klidu. To v ČR trvá v zásadě od začátku listopadu do konce března a ve vyhlášce se o něm mluví jako o čase přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny. Kvůli měnícímu se počasí však může být tento termín trochu ošemetný, takže pokud se pustíte do úpravy již pučícího stromu, může vás soused (jakkoliv je to nepravděpodobné) žalovat pro jeho poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučujeme proto zbytečně neotálet a nenechávat vše až na poslední chvíli (více se dozvíte v ustanovení § 5 Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení). Všeobecně také platí, že pokud máte v plánu kácení nebo úpravu dřevin, které bezprostředně ohrožující vaše zdraví nebo bezpečí, můžete to provést kdykoliv během roku.

Další povinnosti při prořezu stromů

Ke kácení mimo období klidu se však váže i jedno důležité pravidlo – pokud jde o vzrostlý strom, mělo by být vše do 15 dnů oznámeno orgánu ochrany přírody (a to podle ustanovení v § 8 odst. 4 Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny). Jde o šikovnou pojistku proti možné pokutě ze strany úřadů.

Jaké problémy řešíte v sousedském soužití nejčastěji vy?

Překáží vám ovocný strom, ale vy ho nechcete poškodit více, než je třeba? Naučte se, jak na řez starých ovocných stromů se vším všudy
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články