Průvodce výběrem toho nejlepšího skleníku – vyplatí se zvážit tvar, materiály i systém odvětrávání

                   

Skleník je úžasný vynález, který dozajista ocení každý pěstitel. Díky němu totiž můžeme předpěstovávat nejrůznější druhy zeleniny nebo se těšit kráse exotických ovocných dřevin či okrasných rostlin, jež by v našich venkovních podmínkách neměly žádnou šanci na přežití. Pořízení skleníku ovšem není jen tak. Před jeho koupí musíte zvážit několik velice důležitých faktorů.

Skvělá investice do budoucna

Prvním z nich je cena, která se pohybuje v řádu tisíců až sta tisíců korun. Na vás tedy je se rozhodnout, jaký peněžní obnos chcete do výstavby skleníku investovat. Tato skutečnost pak zúží váš výběr, který tak bude o něco snazší a lepší. Velký vliv na cenu této zahradní stavby má hlavně její materiál, velikost, příslušenství a doplňky.

Nejlepší tvar skleníku

Na trhu jsou k sehnání celkem dva základní tvary skleníků (lépe řečeno jejich střechy).

  1. Obloukový: jeho konstrukce je vysoce odolná vůči nepříznivým vlivům počasí. Hovět si v něm budou i rostliny vyššího vzrůstu.
  2. Hranatý: vyniká jednodušší montáží. Na druhou stranu strádá na odolnosti a nabízí útočiště pouze nižším rostlinným druhům.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Když máte vybraný tvar, přichází čas na konstrukci. Mezi dva materiály používané pro její zhotovení patří hliník a ocel. Pro první z nich je charakteristická:

  • nízká hmotnost,
  • jednoduchá manipulace a údržba,
  • nízká odolnost vůči znehodnocení větrem (je tedy nutné provést připevnění k pevnému základu).

Jak si vybrat materiál skleníku

Konstrukce z oceli (často pozinkované) jsou oproti té předchozí vysoce odolné, a navíc těžké. Tím pádem se ani při silné bouřce nepohnou ani o milimetr. Vy se tak ušetříte jeho připevňování k základu. Výbornou odolnost tohoto materiálu můžete ještě zvýšit, pokud ho obohatíte o barevnou vrstvu. Oblíbená je zejména zelená, která se skvěle hodí do zahradních prostor.

K rámu neodmyslitelně patří také výplň. Vybírat můžete ze dvou materiálů. Prvním z nich je sklo, které bylo v minulosti velice oblíbené. Jeho popularita v poslední době ovšem postupně klesá, protože řádně neizoluje a je náchylné na poškození silným větrem a kroupami. Odolnost skleněné výplně lze zvýšit jejím zakalením, což je finančně poměrně náročné.

Sáhněte po modernějším materiálu

Žádanější alternativou je polykarbonát, který lze na rozdíl od skla ohýbat, a tak je vhodný i pro vyplnění obloukových skleníků. Navíc díky instalovanému UV filtru výborně propouští sluneční paprsky takovým způsobem, aby neublížily rostlinám. Mezi další výhody tohoto materiálu patří vysoká pevnost a nižší hmotnost. Na trhu je k dostání polykarbonát o různých tloušťkách, pro naše podmínky je nejlepší ta o hodnotě 4 mm.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po výběru výplně byste měli popřemýšlet o větrání skleníku. Jeho doplnění střešními okny skýtá jedno obrovské pozitivum. Během příliš vysokých teplot v letních měsících zabrání přehřátí vámi pěstovaných rostlinek. Vybrat si můžete okna s manuálním nebo automatickým otevíráním. Novinkou jsou pak okenice otevírající se metodou roztažitelnosti vosku.

Kam postavit skleník

Poslední problematikou pořízení skleníku je výběr stanoviště, na které ho umístíte. Pro rostliny v něm je ideální místo:

  • s dostatkem světla (delší stranu skleníku postavte na jih),
  • bez jakéhokoliv stínu,
  • chráněné před větrem.

Co nejčastěji pěstujete ve svém skleníku?

Hledáte inspiraci? Tento skleník zhotovený ze dřeva a polykarbonátu vám jistě nějakou dodá
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články