Pokud si letos plánujete vypěstovat vlastní zeleninu už od semínka, musíte myslet na to, že některé druhy je třeba vyset ještě před příchodem jarních měsíců. Vybrané plodiny totiž potřebují krátký pobyt ve vnitřních prostorách, jenž jim dopřeje vhodné podmínky pro prvotní růst a vývoj. Jiné zase vyžadují přímý výsev do zmrzlé půdy. Podívejte se, o které zeleninové druhy se jedná, a důkladně se připravte na péči o ně.
Výsev bobu na jaře
Na rozdíl od většiny luskovin je bob obecný (Vicia faba, syn. Faba vulgaris) druhem odolným vůči mrazu. Vysévat ho můžete přímo na venkovní záhony ve chvíli, kdy vám to půda dovolí. Jednotlivá semena vložte do 5 cm hlubokých důlků ve dvojřádku. Vzdálenost mezi těmito dvojitými řádky by se měla pohybovat okolo 60 cm, mezi rostlinami pak 20 cm.
Česnek potřebuje projít mrazem
I když česnek kuchyňský (Allium sativum) většina zahrádkářů vysazuje spíše na podzim, existují i odrůdy určené k výsevu v jarních měsících. Začátek března je pro tuto činnost ideální. Stačí, když se budete řídit těmito zásadami.
- Vrcholek stroužku zasypte alespoň 6 cm vysokou vrstvou zeminy.
- Dodržte spon 25 (30) x 10 (12) cm.
- Proveďte moření vybraným fungicidem.
- Nevysazujte do půdy, ve které byly dříve jiné cibuloviny či brambory.
- Po vzejití pravidelně odplevelujte a přihnojujte.
Saláty potřebují trochu přisvítit
Březen je také měsícem listové zeleniny, mezi kterou patří např. salát nebo špenát. Jejich osivo můžete naset buď do záhonků ve skleníku, nebo do sadbovačů umístěných pod LED světlem ve vašem obydlí. V obou případech si počínejte následovně:
- Do substrátu k tomu určenému nahusto vysejte semínka.
- Po objevení prvních pravých listů proveďte rozsazení.
- Po skončení jarních mrazíků rostliny přesaďte ven.
- Během celého procesu pěstování nezapomeňte na pravidelnou zálivku.
S cibulí se nachodíte
Podobně je na tom i cibule kuchyňská (Allium cepa). Tu vysejte v domácím prostředí do sadbovačů. Při vyklíčení ji následně i s pěstebními nádobami přeneste do skleníku, kde bude mít dostatečný přísun slunečních paprsků a zároveň bude chráněná před nízkými teplotami. Až se venku oteplí, přesaďte ji na záhon ve sponu 15 (20) x 15 (20) cm.
Nezapomeňte na rajčata a papriky
První polovina třetího měsíce v roce se dále hodí pro vysetí osiva plodové zeleniny. Mezi tu se řadí např:
- lilek rajče,
- paprika setá,
- okurka setá
- a lilek vejcoplodý.
Semínka před samotným výsevem nechte nejméně osm hodin ponořená ve vodě. Poté je v sadbovači zahrňte slabou vrstvou zeminy. Pokud jste vysévali nahusto, při nasazení prvních pravých listů proveďte rozsazení. Přemístění na venkovní stanoviště uskutečňujte v druhé půlce května.
Jaké druhy zeleniny vyséváte na počátku jara vy?