Pokud jste si přes zimu uložili rostlinky muškátů do dobře prosvětleného a chladného sklepa, pak je právě nyní ten nejvyšší čas k tomu, abyste je začali probírat k životu, pokud se vám to totiž nepodaří do konce března, pak už bude na jakýkoliv včasný zásah pozdě. Rostliny totiž začnou obrážet i bez vaší intervence – ovšem špatně a na příliš mnoha místech. Zbytečně se tak vysílí a násada květů se později značně zpozdí.
Jak pečovat o přezimující muškáty
Vcelku nezáleží na tom, zda máte doma oblíbené pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) nebo jejich nenáročné sestřenice pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty. Stejný postup platí i pro pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), které můžete znít i jako převislé muškáty. Pouze ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum) se v tomto ohledu poněkud liší, správný sestřih měly totiž obdržet už na podzim.
Pro správný vývoj je klíčovým momentem právě přezimování. Chladné teploty a mírná zálivka pomáhají rostliny udržet v klidu, čímž se téměř omezí jejich růst a tím i nežádoucí vytahování za světlem. Ovšem právě tyto podmínky je nutné nejpozději během března částečně narušit, aby rostliny poznaly, že toužebné očekávané jaro je už konečně tu. A jak na to?
- Pomalu zvyšujte teplotu
- a zvyšte frekvenci zavlažování.
První kroky udělejte už v lednu
Pokud chcete muškáty maximálně urychlit a zajistit jejich co nejvčasnější kvetení, pak byste je už teď, během března, měli mít v částečně probuzeném stavu. Toho lze docílit jednoduše tak, že jim okolní teplotu zvednete o dva až tři stupně už v lednu a od té doby je budete přemisťovat na stále teplejší stanoviště, aby měly motivaci obrazit. Pokud jste to ovšem nestihli, nic se neděje, počítejte jen s tím, že se nástup květů asi o tři týdny zpozdí.
Co dělat, jakmile muškáty obrazí
Jakmile začnete pěstební podmínky těchto balkonovek upravovat, pak se velmi brzy dočkáte růstu nových výhonů. V této fázi můžete pokračovat celkem dvěma způsoby. Buď přezimované mateřské rostliny přesadíte do nového substrátu a budete je pěstovat tak jako obvykle, anebo z nich odeberete ty nejvyzrálejší výhony a použijte je jako řízky. A jaké jsou výhody nebo nevýhody obou těchto postupů?
První variantu péče je možné použít u mladých rostlin – tedy u těch, které zimujete poprvé nebo maximálně podruhé. Starší rostliny pelargonií totiž začínají stále méně a méně nasazovat na květ, takže se péče o ně jednoduše nevyplatí. V takovém případě je lepší udělat z nich řízky a zapěstovat je ve vhodném substrátu. A tuto metodu lze doporučit i pro muškáty, které se během zimy příliš vytahaly anebo jednoduše nevypadají zdravě.
Jak rozmnožit pelargonie
Pokud jste se rozhodli pro variantu s řízky, pak se obrňte šikovností a trpělivostí. Bez těchto vlastností to totiž nepůjde. Prvním krokem je důkladné zalití mateřské rostliny – to je klíčové pro přežití maximálního množství nových řízků. Ty od ní proto začněte oddělovat až po třech hodinách od zálivky. Vezměte si k tomu ostrý nůž a počínejte si co nejopatrněji. A sázejte spíše na kratší výhony, ty totiž koření o něco lépe.
Při řezu dbejte rovněž na to, abyste získali řízky s dostatečně dlouhým bezlistým stonkem, ty totiž mají šanci na uchycení zdaleka největší. Řezné rány ošetřete dřevěným uhlím nebo skořicí – to poslouží jako skvělá ochrana proti vstupu nejrůznějších patogenů. Řízky poté odložte stranou a nechte je zaschnout. Než přistoupíte k dalšímu kroku, neměla by z nich už vytékat žádná tekutina.
Sázení řízků pelargonií
Jakmile máte rostlinný materiál takto připraven, můžete přistoupit k jeho zasazení. Použijte vzdušný substrát s příměsí písku. Květináč pak umístěte do místnosti s teplotou okolo 20 °C. Dobře se tak bude hodit například nevytápěná ložnice nebo teplejší chodba – ovšem pozor, mladé rostlinky jsou vysoce citlivé na průvan. Sazenice střídmě zalévejte a pozorujte je. Jakmile začnou rašit, musíte je ošetřit znovu.
A to zaštípnutím prvních dvou vrcholových lístků. To zajistí jejich žádoucí rozvětvení a pozdější košatost pěstované rostliny. A jak je to s prvním hnojením? K počátku rašení připočítejte dva týdny a teprve poté sáhněte po vhodném přípravku. Zabráníte tak popálení citlivých nově vznikajících kořenů vašich muškátových řízků. A za jak dlouho získáte životaschopné sazenice? Celý proces trvá obvykle pouhých 6-8 týdnů.
Kdy umístit muškáty ven
Jakmile vám rostliny za okny zesílí, pak můžete přejít k jejich pěstování venku. Na parapet by se však měly podívat nejprve po svátku tří zmrzlých bratrů, aby je neohrozily nenadálé výkyvy počasí. Předtím je však na tento proces připravte a to tím, že je budete během nejméně dvou týdnů postupně otužovat. Zpočátku jim stačí hodina pobytu venku (vždy v polostínu, nikoli na přímém slunci), postupně pak na čase přidávejte.
Poté už stačí o muškáty jen pečovat tím správným způsobem. Stěžejní je v jejich případě především hnojení (každé dva týdny hnojivy určenými pro kvetoucí balkonové rostliny) a správná zálivka. Nemají rády přemokření, ovšem nesnášejí ani přeschnutí. Je tedy docela dobře možné, že je budete muset v parných dnech zalévat i dvakrát denně, a to nejlépe ráno a večer. Jedině tak vám vydrží krásné až do podzimu.
Jaké triky máte pro přezimování muškátů vy?