Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) patří mezi opravdu nenáročné pokojové rostliny. Bez potíží vydrží poměrně dlouhé přísušky a dokáže růst na slunci i ve stínu. A nebývá ani vybíravý na zeminu. I tak se však někdy můžeš stát, že tato stálice každé domácnosti onemocní. A co si v takovém případě počít?
Starý zelenec už parádu neudělá
V první řadě je třeba se zamyslet nad tím, jak starou rostlinu doma máte. Starší zelence totiž ztrácejí svůj pěkný tvar. Jejich listy působí smutně a rozhodně už nebývají tak dekorativní jako dřív. Vyžilé zelence prakticky nelze zachránit a je téměř nemožné obnovit jejich původní atraktivní vzhled. Buď si tedy můžete pořídit novou rostlinu, nebo omladit tu stávají prostřednictvím dceřiných rostlin, kterých má tento druh požehnaně.
Proč má zelenec suché listy
Obvykle jde o známku příliš suchého vzduchu a zároveň i nedostatečné zálivky. Není proto překvapení, že se tento problém obvykle objevuje v zimě (zejména ve chvíli, kdy rostlina vegetuje v blízkosti topení). Suché špičky je možné zastřihnout nůžkami (nikdy však až do zdravé části). Následně se soustřeďte na pravidelnou zálivku a vhodné stanoviště dále od topení. Usychání by už pokračovat nemělo.
Když se zelenci odhalují krčky
Tento problém určitě také znáte. Staré listy postupně žloutnou a opadávají a na rostlině se vytváří lysý stonek. Vypadá to tedy, jako by vaše rostlina začala „vylézat“ z květináče. V takovém případě ji přesaďte do čerstvé zeminy, a to tak, aby byly holé stonky zcela pokryty zeminou. Po několik týdnů pak zelenec zalévejte opravdu vydatně, aby ze stonků pustil nové kořeny.
Někdy může pomoci i přesazení
Zelenec roste mnohem rychleji, než si obvykle myslíme – to hlavní se totiž odehrává pod zemí. I když nejde o sukulent, dokáže skvěle akumulovat vodu ve svých masitých a tlustých kořenech. Díky tomu je rostlina schopna přežít i nepravidelnosti v cyklu zálivky. Starší zelence s hustými kořeny však budou mít v původním květináči již málo místa. Proto je (nejlépe na jaře) přesaďte do většího květináče s čerstvou zeminou.
Zaměřte se na dostatek slunce
Zejména panašované zelence se nemusí spokojit se stínem, jako jejich celozelení příbuzní. Pokud tedy máte dojem, že jste už pro svůj zelenec udělali opravdu vše, a jemu se přesto stále nedaří, zkuste ho přemístit blíže k oknu. Uvidíte, že se velmi rychle vzpamatuje. Pomyslnou třešničkou na dortu pak může být přihnojení univerzálním hnojivem kdykoli během vegetační sezóny.
Další nenáročné pokojové rostliny
Podobné podmínky jako zelenec snese i celá řada dalších oblíbených pokojových rostlin. Chcete seznam těch nejméně náročných? Pak si domů pořiďte například:
- africkou kopřivu alias pochvatec (Coleus),
- tchynin jazyk (Sansevieria),
- lopatkovec (Spathiphyllum),
- dracénu (Dracaena),
- kořenokvětku vyvýšenou (Aspidistra elatior),
- zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia),
- tlustici (Crassula ovata, dříve portulacea),
- jasmín pravý (Jasminum officinale),
- ibišek (Hibiscus rosa-sinensis),
- voskovku (Hoya),
- poděnku pruhovanou (Tradescantia zebrina),
- chřest zpeřený alias asparágus (Asparagus setaceus, syn. A. Plumosum),
- africkou fialku (Saintpaulia),
- monsteru skvostnou (Monstera deliciosa)
- nebo šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum).
Jak často musíte řešit nějaké problémy se svými pokojovými rostlinami?