Vysaďte si na zahradě vlastní borůvkový háj a ušetřete si tak cestu do lesa. Porostou takovou rychlostí, že je nebudete stíhat sbírat

                   

Plody brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus) patří mezi velice chutné, a navíc i zdravé ovoce. Stávají se tak důležitou součástí jídelníčku, jelikož obsahují plno antioxidantů, vlákniny a vitamínů (např. C, tedy kyseliny askorbové). Hodí se pro přípravu zavařenin, různých dezertů, kompotů, džusů a dalších výtečných věcí. Můžete je dokonce konzumovat čerstvé a vydrží dlouho i v mrazáku.

Jak pěstovat borůvky

Většina z nás se pro borůvky vypravuje do supermarketu či do lesa. Věděli jste ale, že si nefalšované lesní borůvčí můžete sami vypěstovat? Není to nijak náročné. Stačí, když se budete držet několika prostých zásad. Ještě před nákupem sazenic se ovšem ujistěte, že pro ně máte na své zahradě místo. Těmto rostlinkám se daří na slunných záhoncích s propustnou, prokypřenou a neustále mírně vlhkou půdou.

Pokud takový kousek zahrady postrádáte, vystačíte si i s větším květináčem. Při výsadbě sazenic se trošku zapotíte, jelikož vyžadují úpravu zeminy. Nejprve tedy vykopejte díru o šířce, délce a hloubce 70x80x30 centimetrů. Než do ní ale borůvky vložíte, tak půlku vykopané půdy nahraďte navlhčeným rašeliníkem (možné je i použití listí ořešáku) a dobře promíchejte.

Kořenům je třeba trochu pomoct

Pokud jste se rozhodli pro pěstování v květináči, tak rostlinky vytáhněte z nádob, ve kterých jste je zakoupili a velice opatrně narušte vnější vrstvu jejich kořenového systému. Tímto opatřením napomůžete budoucímu zapuštění kořenů v novém prostředí. Poté proveďte přesazení, tak aby vrstva substrátu byla o 15 centimetrů vyšší než předtím. Zeminu poté trošku přitlačte. Do výsadby se pouštějte nejlépe na jaře nebo na podzim.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak se o borůvky starat? Držet byste se měli těchto několika jednoduchých, ale pro život borůvek nanejvýš důležitých zásad.

  1. Každý rok porost prořezávejte. Omezíte tak nadměrnou tvorbu plodů, které pak bývají menší a méně chutné.
  2. Při prvním kvetení veškeré květy odstraňte. Keře tam získají sílu do dalších let.
  3. Na zimu ke kořenům borůvek aplikujte mulč v podobě pilin, kůry, posekané trávy či vyzrálého kyselého kompostu.
  4. Nezapomeňte na udržování vlhkého substrátu.

Borůvky nemají rády chlor

Co se týče hnojení, tak ho provádějte výhradně brzy na jaře, tedy při tvorbě poupat. S nástupem léta se aplikaci hnojiv určitě vyhněte. Hnojte speciálními kyselými přípravky určenými přímo k borůvkám, které neobsahují chlor. Na trhu můžete vybírat z forem granulovaných nebo kapalných.

Který pokrm z borůvek máte nejradši?

Znáte borůvky kanadské? I ony jsou poměrně nenáročné na pěstování
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články