Mistr v pěstování afrických fialek prozradil jeho 7 klíčů úspěchu. Aplikujte je a pokvetou ještě lépe, než kdy dříve i vám

                   

Africká fialka, zvaná také Usambarská fialka nebo jednoduše Pavlínka (Saintpaulia ionantha) je velmi vděčnou pokojovou rostlinou, která dokáže i nezkušené pěstitele potěšit množstvím krásných květů. Aby jich však bylo opravdu co nejvíce, vyplatí se při jejím pěstovávání osvojit několik triků.

1) Ostré slunce nesnáší

I když jde o květinu pocházející z Afriky (a fialka se Saintpaulii říká proto, že její divoké druhy opravdu kvetou fialkově), bylo by chybou postavit ji na přímý sluneční úpal. Mnohem více se jí zalíbí na východním a severním parapetu v blízkosti okna, v přírodě totiž africká fialka neroste v savaně, ale na svazích Usambarských hor.

2) Ke květu pomůže epsomská sůl

I když své pokojové květiny hnojíte nejrůznějšími univerzálními přípravky, někdy to k uspokojivému výsledku nemusí stačit. Sázkou na jistotu je oproti tomu obyčejná epsomská sůl. Rozmíchejte jednu lžičku této soli v litru vody a použijte jako zálivku (stačí 1krát do měsíce).

3) Dejte pozor na studený průvan

Tyto květiny milují propustnou půdu, ve které by nikdy neměla stát voda (nadbytek závlahy vede k uhnívání kořenů). A co do teploty se budou dobře cítit v bytech přímo v bytech (celoročně jim vyhovuje teplotní rozmezí 20 až 22°C). Ale umístěte je daleko od oken, která pravidelně otevíráte, jsou totiž velmi citlivé na studený průvan.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Menší květináče jsou lepším řešením

Africké fialky nemají příliš rády přehnojení a usazování minerálů v substrátu, a proto byste je měli každé dva roky přesadit do čerstvé zeminy. Je však třeba zmínit, že ze všeho nejlépe rostou v malých, spíše mírně těsných květináčích, než ve velkých nádobách. Starší rostliny mohou také začít usychat odspodu. Není třeba se bát, to je naprosto normální a uschlé listy stačí odstranit. Navíc je lze (pokud už ztratí svůj krásný vzhled) velme efektivně namnožit z bočních odnoží nebo z listových řízků s řapíkem.

5) Zimování je důležité

Ve chvíli, kdy fialka odkvete (což bývá zpravidla uprostřed zimy), dopřejte jí odpočinek a postavte ji na 1,5 měsíce na chladnější místo (s teplotou okolo 10–15 °C). Po tomto odpočinku získá znovu sílu a začne i opět bohatě kvést. Ne všechny kultivary to však vyžadují. Pokud tedy vaše rostlina kvete i bez této vynucené přestávky, pak ji provádět nemusíte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

6) Zredukujte počet listů

Pokud nechcete, aby vaše květina „hnala“ do listů místo do květů, pak jednoduše zmenšete jejich počet. Všeobecně se uvádí, že středně velká fialka si vystačí s asi 12 vzrostlými listy a ty zbylé můžete s klidem odstranit. Pokud vám to přijde příliš radikální, pak alespoň seřízněte ty nejstarší, které už stejně nevypadají zcela ukázkově.

7) Pozor na transport domů

Jestliže si domů donesete novou rostlinu, může vám na několik měsíců přestat kvést. Tomu předejdete, pokud se při jejím transportu vyvarujete jakémukoliv teplotnímu šoku. Je to opravdu snadné – nové rostlinky stačí jednoduše zabalit do papíru nebo třeba do textilie.

Jaké jsou vaše oblíbené pokojové rostliny?

Rozmnožování africké fialky lze provést velmi jednoduchým způsobem, podívejte se na návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články