Cibulový záhon nemusí být jen nudným místem plným tenkých zelených šlahounů. Naopak – spolu s cibulí může na jednom místě růst i celá řada dalších rostlin. A nezáleží na tom, jakou cibuli pěstujete. Všechny mají velmi podobné nároky jak na stanoviště, tak i na své sousedy. A co k nim tedy přisadit?
1) Jiné cibulovité rostliny
Pokud nemáte na zahradě problémy se škůdci, pak klidně k cibuli přisaďte i pórek nebo třeba česnek. Vzájemná blízkost jim opravdu prospívá. Skvěle se snesou také s pažitkou atd. Takže jakmile budete mít chuť na něco štiplavého, stačí jednoduše zamířit na jeden jediný záhon a posloužit si.
2) Košťáloviny se také skvěle hodí
Paleta možných druhů z této skupiny zeleniny je opravdu široká. Cibuli tak může dělat společnost například:
- zelí hlávkové,
- kapusta hlávková i růžičková,
- kadeřávek,
- květák,
- brokolice,
- kedlubna apod.
3) I mrkev vysaďte k cibuli
Mrkev vyžaduje lehkou, hlinitopísčitou, úrodnou a středně vlhkou půdu, jejíž pH se pohybuje mezi 6,0–6,5. Semena mrkve se vysévají přímo do země, a to do předem určených řádků v období od konce března do června. Po vzejití rostlin je nutné výsev vyjednotit, aby se mladé rostlinky neutlačovaly.
4) Pastinák jako skvělý společník cibule
Pastinák má rád úrodnou humózní půdu s pH okolo 7. Snáší však i mírně kyselou zeminu. Tuto zeleninu je nejlepší vysévat ve druhém roce po obohacení záhonů hnojem. Pokud nemáte k dispozici hnůj, je třeba záhonek dobře vyživit kompostem. Jen dejte pozor, aby postupně cibuli příliš neutlačoval.
5) Uplatní se i řepa
Řepa má ráda slunná místa a půda pro její pěstování nesmí být příliš kyselá. Mnohem lepší je ta neutrální (s pH 6,0–7,5) a bohatá na mikroprvky. Pamatujte si, že tato zelenina má ráda humózní a hlinitopísčitý substrát bohatý na vápník, který byl před výsadbou opravdu dobře prokypřen.
6) Rajčata, papriky a spol.
I tyto rostliny si s cibulí skvěle rozumí. A ona je na oplátku jako bonus ochrání před celou řadou chorob a škůdců. Bez potíží poroste na okrajích záhonů, zatímco rostlinky rajčat nebo paprik si mohou bez potíží „zabrat“ zbylý prostor. A ochranná funkce cibule přetrvává nějakou dobu i poté, co ji sklidíte, a to díky látkám, které zůstaly v půdě.
7) Brambory a cibuli lze pěstovat dohromady
Výsadba brambor není nijak složitá, je jen nutné vědět, jak velké rozestupy použít a do jaké hloubky jednotlivé hlízy umístit. Vzdálenost sazenic vždy závisí na odrůdě brambor a obvykle se pohybuje mezi 75 a 90 cm. A co do hloubky by se brambory měly nacházet 2 až 5 centimetrů pod povrchem (podle velikosti hlízy).
8) Salát jako společník cibule
Salát roste rychle a není příliš náročný na půdní a klimatické podmínky. Největší úrodu získáte v hlinito-písčitých půdách, dobře vyhnojených hnojem nebo kompostem. V počáteční fázi růstu potřebuje hodně světla, později už ho může rašící cibule bez potíží přistínit. A vyžaduje také dostatečnou zálivku.
Další vhodné rostliny k cibuli
Tímto výčtem však seznam vhodných společníků rozhodně nekončí. Na cibulový záhon je možné zasadit i řadu dalších druhů zeleniny, ovoce a bylin. Jde například o:
- jahody,
- ovocné keře (klidně se mohou nacházet v jeho středu),
- heřmánek,
- rozmarýn,
- kopr,
- petržel,
- mátu,
- měsíček lékařský,
- laskavec,
- ostropestřec mariánský,
- meduňku
- a růže.
4 plodiny, které nelze sázet u cibule
Jak vidíte, jde o plodinu poměrně tolerantní. Přesto je však možné narazit i na rostliny, jež její přítomnost nesnesou. A o které jde?
- Hrách,
- šalvěj,
- fazole
- a chřest.
Tato poučka platí všeobecně pro všechny luštěniny – výnosy obou plodin by se totiž snížily. U chřestu zase hrozí negativní ovlivnění chuti. A proč se na seznam dostala šalvěj? Ta pro změnu dokáže negativně ovlivnit růst cibule.
Jak vypadá váš dokonalý cibulový záhon?