Sklízejte letos až 40 kg borůvek: Tyto osvědčené triky nic nepřekoná. Nad takovou úrodou kroutí hlavou i mistři zahrádkáři

                   

Brusnice chocholičnatá alias americká nebo kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum) patří do čeledi vřesovcovitých, stejně jako vřesovce, vřesy, rododendrony a azalky. Potřebuje tedy kyselou půdu. To ovšem není jediný faktor, který dokáže ovlivnit hojnost vaší úrody. Je nutné si dát pozor i na mnoho dalších věcí.

Kde vysazovat kanadské borůvky

Keře borůvek je vždy nutné sázet na slunné stanoviště a dobře je chránit před větrem. Pokud je to třeba, vytvořte jí zábrany třeba z palet nebo použijte dekorativní zahradní paraván. Vyhýbejte se však místům, kde se může objevit pozdní jarní námraza a kde se hromadí voda. A jak to poznáte? Podívejte se na jaře z okna a místa, kde se dlouho drží sníh nebo kde se hromadí mlha, si ze seznamu těch vhodných jednoduše vyškrtněte.

Vysazujte více keřů zároveň

Jde o pouze částečně samosprašné keře, proto je vhodné vedle sebe sázet různé odrůdy borůvek, protože situace, v níž jsou květy jednoho keře opyleny jinými borůvkami, zvyšuje intenzitu nasazování květů a následně i plodů na těchto rostlinách. Borůvkový záhon vám tak bude plodit lépe než jednotlivý keř.

Dodejte borůvce rašelinu

Běžnou zahradní zeminu je nutné před výsadbou borůvky obohatit organickou hmotou. Je tedy nutné do ní zarýt kyselou rašelinu nebo do ní přidat kompostované piliny z jehličnatých stromů, které se postupně rozkládají a tím zeminu také okyselují. Větší keře se každý rok vyplatí rašelinou alespoň obsypat. Pamatujte si, že již při pH 5,5 plodnost těchto oblíbených borůvek výrazně klesá a při pH 6 dokonce přestávají růst!

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení a zálivka borůvek

Pravidelný přísun vody je při pěstování kanadských borůvek velmi důležitý, protože tyto rostliny mají opravdu mělký kořenový systém a snadno tedy vysychají. Nejcitlivější jsou borůvky na nedostatek vody ihned po výsadbě a v prvním roce pěstování. Samotná zálivka by pak měla probíhat měkkou a odstátou vodou (tedy nikoliv tou například z vodovodního řadu).

A pokud to jen trochu jde, použijte konec a nikoli zahradní hadici. Čas od času je třeba do zálivky přidat také hnojení. Použijte speciální hnojiva na borůvky a v dávce se řiďte podle návodu na obalu. Přehnojení totiž nesnáší. Vhodná jsou také granulovaná hnojiva určená k zapracování do půdy, která se rozpadají pomalu vyživí tak borůvky po celou sezónu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Řez borůvek neuspěchejte

Tvarování keřů borůvek je nutné, protože jinak budete mít na zahradě velmi brzy chudé porosty, na kterých se tvoří jen málo poupat. První 3 roky po výsadbě se však držte spíše při zemi a odstraňujte pouze slabé a nemocné výhony (a to nejlépe koncem zimy a začátkem jara). Pamatujte si také, že borůvka plodí nejlépe na 2 až 3letých nebo nanejvýš na 4letých výhonech.

Dobře udržovaný keř by by proto měl mít přibližně 6-8 hlavních výhonů adekvátního stáří. Od čtvrtého nebo pátého roku věku se však péče o borůvky v tomto směru mění. Je nutné začít praktikovat i tzv. zmlazovací řez, při kterém budou odstraněny nejstarší výhony rostliny a to podle výše uvedených pravidel.

Jaké triky používáte při pěstování borůvek vy?

Vyzkoušet můžete také pěstování zahradních borůvek v nádobách, je to opravdu snadné
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články