Když se řekne ovocné dřeviny, patří rybíz černý (Ribes nigrum) nebo rybíz červený (Ribes rubrum) na našich zahradách jednoznačně k těm nejoblíbenějším. A jak se o ně starat, aby každý rok poskytovaly maximální úrodu se vším všudy? Inspirujte se tipy zkušených zahradníků právě pro toto období. Stejné rady lze samozřejmě použít i pro bílý rybíz – ten totiž není ničím jiným, než variantou rybízu červeného.
Péče o rybíz na jaře
Jarní péče o keře rybízu není náročná – nemusíte se bát těžké fyzické práce ani vysokých materiálových nákladů. Vše, co vaše ovocné dřeviny potřebují, je důkladná zálivka, kterou je vhodné opakovat pravidelně až do období květu. Zeminu okolo keřů také nakypřete, aby se v jejich okolí nevytvořila spečená krusta, která bude vodu propouštět jen neochotně nebo dokonce vůbec ne.
Dobře také zamulčujte povrch. Ten ochrání vaše rybízy před plevelem a zároveň je dobře vyživí. Jedním dechem také během horkých dní udrží kořeny v chladu a jako bonus zadrží vlhkost ze zálivky delší dobu tam, kde má být. Pokud je to nutné, pak rovněž v tomto období proveďte sanitární prořezávání a ochraňte svůj rybíz před všemi škůdci a chorobami.
Vhodný mulč pro rybízy
A co lze jako mulčovací materiál použít? Možností je celá řada. Nejlépe se však osvědčily tyto možnosti:
- kůra stromů,
- seno a sláma,
- borové šišky,
- posekaná tráva,
- a spadané listí.
Sanitární řez rybízů
Čím dřív rybízy ošetříte řezem, tím lépe. A jak postupovat? Nejprve musíte odstranit všechny zlomené a suché výhonky. Růst však nenechávejte ani ty příliš tenké (tedy ty, které jsou tenčí než obyčejná tužka) a rovněž všechny, jež rostou směrem do středu keře. Takové způsobují zahuštění koruny a vedou k tomu, že keř bude plodit pouze na okrajích. Odstraňte rovněž větve starší než čtyři roky, které již téměř neplodí.
Při řezu postupujte pomalu a vždy si pečlivě prohlédněte jádro letorostu. Jestliže je uvnitř světle zelené, pak je vše v pořádku. Ale má-li naopak tmavé zbarvení a vypadá jakoby shnilé, pak takový letorost odstraňte až u báze a spalte ho. Může být totiž napaden chorobami nebo škůdci. Keř je rovněž možné ošetřit jakýmkoli insekticidem.
Jak na jaře pohnojit rybíz
Důležitá je také aplikace té správné výživy. Pro ovocné dřeviny všeobecně platí, že na jaře k nim můžete aplikovat komplexní hnojiva, která obsahují všechny potřebné prvky. A jak na správnou aplikaci? Nejprve odstraňte z blízkosti keře plevel, a to přibližně v kruhu o průměru jeden a půl metru. Ten by rybíz zbytečně připravil o živiny. Poté zkypřete půdu do hloubky několika centimetrů a dobře zalijte.
Následně na tuto plochu aplikujte hnojivo a v případě potřeby ho zapracujte do půdy. Nakonec se doporučuje důkladné mulčování povrchu. Použít je možné například slámu nebo seno, ovšem velmi dobrý je také dobře vyzrálý kompost, který obohacuje půdu o živiny a účinně zadržuje vlhkost. Naopak piliny a další zbytky dřeva je lepší nepoužívat, mohou totiž okyselit půdu. A oblíbenou rašelinu nelze jako mulč pro rybíz použít už vůbec – právě kvůli její kyselosti.
Jak se o rybíz staráte na jaře vy?