Rajčat a papriky dokážou své pěstitele při dobré péči zásobit opravdu neuvěřitelným množstvím plodů. A pomoci jim k tomu může i odpad, který zcela běžně vyhazujeme – banánová slupka. Je třeba jen vědět, jak ji správně připravit, aby mohla uvolnit všechny živiny, které v sobě ukrývá.
Jaké živiny obsahuje banánová slupka
V tomto přírodním hnojivu najdete především značné množství fosforu a draslíku, ale také dusík a hořčík. Kombinace všech těchto prvků zaručí vašim sazenicím rychlý růst, dobré kvetení a vysoký výnos. Hořčík podporuje proces fotosyntézy, draslík se účastní transportu vody v rostlině a fosfor podporuje tvorbu květů a později i plodů.
Nejrychlejší způsob přípravy banánového hnojiva
Potřebujete své sazenice vyživit okamžitě, protože se jim po přesazení na záhon příliš nedaří? Pak na nic nečekejte a pusťte se do výroby tohoto životabudiče opravdu okamžitě. A co budete potřebovat?
- 3 banánové slupky
- a odstátou vodu.
Čerstvé slupky vložte do 3litrové sklenice a zalijte vodou pokojové teploty. Po 3-4 dnech je nálev připraven. Tehdy ho stačí jen přecedit a naředit vodou 1:1 a použít jako běžnou zálivku. Pokud ho všechen nespotřebujete, uchovávejte ho v chladničce v dobře uzavřené nádobě, ale nikdy ne déle než týden, poté by se totiž mohl začít kazit.
Hnojivo z banánů a vaječných skořápek
Ovšem rajčata a papriky ještě více než samotné banánové slupky ocení jejich kombinaci s vaječnými skořápkami. A jak připravit toto hnojení? Vysušte slupky ze 4 banánů a rozdrťte na prášek třeba v mlýnku na kávu nebo v hmoždíři. K této hmotě přidejte 2 lžičky rozdrcených vaječných skořápek a dobře promíchejte. Ty obsahují především vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík.
Vše zalijte 1 litrem vody a louhujte přibližně 2 až 3 hodiny. Poté lze hotové hnojivo z banánů a vaječných skořápek použít jako zálivku nebo výživný postřik. Je opravdu výživné, takže ho postačí používat maximálně jednou týdně. Častější zálivka sice nepovede k přehnojení, ovšem mohla by do blízkosti rostlin přilákat nežádoucí hmyz.
Expresní výživa rajčat a paprik
Ovšem kromě banánové slupky můžete k přípravě hnojiva zcela bez potíží použít i jeho dužinu – obsahuje totiž téměř stejné výživové látky. A jak na to? 1 banán rozmačkejte vidličkou a zalijte 250 ml vody. Následně aplikujte jako zálivku a expresní způsob hnojení rajčat a paprik. Povrch substrátu pak opatrně nakypřete, jinak mohou zbytky banánu přilákat ke květináčům nežádoucí hmyz.
Které rostliny hnojit banánovými slupkami
Kromě rajčat a paprik se tato výživa skvěle hodí i pro kapradiny, jiné sazenice zeleniny, bramboříky, begónie, fialky a samozřejmě také pro růže, které vysoký obsah draslíku, hořčíku a fosforu milují. Hnojivo z banánů se naopak nehodí pro všechny druhy cibulovin – užitkových i okrasných.
V kombinaci s vaječnými skořápkami se výživa z banánových slupek nehodí k acidofilním rostlinám, jako jsou například hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a azalky. Pro ty je mnohem vhodnější přihnojování kávovou sedlinou, která obsahuje například vitamin B2 (riboflavin), vitamin B5 (kyselina pantothenová), vitamin B1 (thiamin), vitamin B3 (niacin), kyselinu listovou, mangan, draslík a hořčík.
Jaká přírodní hnojiva používáte při pěstování zeleniny vy?