Kompletní manuál všech možných použití jedlé sody na zahradě: Je až překvapivé, kde všude nám může prospět

                   

Obyčejná jedlá soda se nehodí jen do domácnosti. Skvěle se uplatní i na zahradě. Tady vám dokáže pomoci v mnoha ohledech – od hubení škůdců a plevelů, až po zlepšení kondice vašich rostlin. Neškodí lidem, rostlinám, ani žádnému užitečnému hmyzu včetně včel. Její použití má však svá pravidla, která se rozhodně vyplatí dodržovat.

Postřik sodou proti škůdcům

Jde o velmi jednoduché použití jedlé sody na zahradě, ovšem roztokem sody můžete bez obav ošetřit i listy pokojových rostlin. Postřik by se měl opakovat několikrát v intervalu 3 až 4 dnů. A jak si ho připravit? Rozmíchejte 1/4 lžičky jedlé sody v 1 litru teplé vody. Poté do směsi přilijte ještě 1/2 lžičky oleje a opět dobře zamíchejte a protřepejte. Hledáte účinnější recept? Pak rozmíchejte 1 lžičku jedlé sody ve 2 litrech teplé vody.

Do výsledného roztoku přidejte pár kapek saponátu (nejlépe přírodního) nebo 2 ml mýdla na praní. Vše dobře zamíchejte a protřepejte a na listy aplikujte až do skanutí. Žádní škůdci už nebudou mít šanci. Nejlepší je rosit rostliny pozdě večer, protože právě v tuto dobu již značně ubývá slunečního záření, teplota vzduchu klesá a často ustává i vítr, který se během léta tak často objevuje. Postřik tedy bude moci na listech působit nerušeně až do rána.

Jedlá soda proti chorobám rostlin

Roztok z jedlé sody vám skvěle pomůže i v boji proti houbovým chorobám rostlin. Jde například o padlí, plíseň nebo hnědou skvrnitost listů. A jak si přírodní lék ze sody namíchat? Použijte půl lžičky jedlé sody. Tu rozmíchejte v 1 litru teplé vody a přidejte 5 ml tekutého pracího prostředku. Promíchejte, protřepejte a aplikujte na postižené rostliny ob den po dobu dvou týdnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda a hubení plevele

Jedlá soda se také skvěle hodí jako likvidátor plevele v těžko přístupných místech, jako jsou mezery mezi dlaždicemi nebo spáry na chodníku. Plevely, které tu rostou, jednoduše zasypte sodou. Ta výrazně omezuje jejich další růst a při opakované aplikaci je dokáže i zcela zlikvidovat. Jedlá soda sice nepůsobí tak rychle jako chemikálie, ovšem k vaší zahradě je rozhodně šetrnější, takže ji lze v případě potřeby použít vícekrát.

Jedlá soda proti mravencům

Mravenci obvykle zastávají na zahradě velmi užitečnou roli, ovšem ne vždy se usadí na místě, které nám vyhovuje. Pokud je tedy chcete z nějakého místa vyhnat, jednoduše každý den zasypte jejich mraveniště právě jedlou sodou. Uvidíte, že se brzy odstěhují. A jak zajistit, že se neusadí tam, kde je nechcete? Jednoduše okolo záhonů zasaďte květiny a byliny, které je odpudí. A po jakých sáhnout?

Mravencům vůbec nevoní například:

  • majoránka,
  • petržel,
  • levandule,
  • pelyněk,
  • kopr,
  • kerblík,
  • máta,
  • bazalka,
  • cibule,
  • česnek
  • a aksamitník.

Omývání listů jedlou sodou

Povrch listů u všech pokojových rostlin je třeba pravidelně omývat, aby jejich prostřednictvím mohly co nejlépe vstřebávat sluneční světlo a živiny, které potřebují k životu. Použijte k tomu slabý roztok vody a jedlé sody (1 lžička na litr vody). Ten všechny listy důkladně vyčistí a dodá jim lesk, a jako bonus také dezinfikuje povrch a zahubí na nich všechny neviditelné bakterie a škůdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní hnojivo pro rajčata

Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) je oblíbené především kvůli sladké chuti svých plodů, a právě jedlá soda se o ni dokáže postarat. Stačí s ní posypat horní vrstvu zeminy na záhonku. Poté je třeba rajčata opravdu hojně zalévat, aby se dokonale rozpustila a pohnojila je. Uvidíte, že tak dobrá rajčata jste ještě nikdy nejedli.

Soda prodlouží trvanlivost řezaných květin

A ještě jedno nápadité využití jedlá soda na zahradě má – dokáže prodloužit životnost řezaných květin. Vaše oblíbená kytice ze zahrádky vám tak ve váze vydrží mnohem déle. A jak ji aplikovat? Vezmete asi půl lžičky jedlé sody, nasypte ji do vázy s vodou a dobře promíchejte. Soda ve vodě zpomaluje vadnutí květů a celkově tak prodlužuje jejich výdrž. Ovšem jedlá soda není jediným prostředkem, který dokáže prodloužit trvanlivost květin ve váze.

Použít lze například i jablečný ocet a cukr. Cukr je pro všechny rostliny přirozenou potravou a ocet zase efektivně zabrání množení bakterií. A vsadit můžete také na aspirin. A v jakém množství? Na středně velkou vázu vám bohatě postačí polovina tablety. Doporučujeme ji dobře rozdrtit, lépe se tak rozpustí. A jak aspirin rostlinám prospívá? Potlačuje růst bakterií ve vodě a mění její pH na kyselejší, což většině řezaných květin jednoznačně svědčí.

Jak používáte jedlou sodu mimo domácnost vy?

Na zahradě vám mohou prospět i jiné domácí prostředky. Naučte se, jak vyrobit domácí postřik z česneku proti mšicím, molicím a plísním
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články