Begónie (Begonia) je rod vyšších dvouděložných rostlin z čeledi kysalovité, který zahrnuje stovky druhů. Jejich domovinou jsou tropické lesy Jižní Ameriky, Asie a Afriky, v nichž tvoří pestře zbarvený podrost. Díky své dekorativnosti – ať již květem nebo listem – jsou oblíbenou součástí okrasných zahrad a domácností. V tuzemsku je jedním z nejrozšířenějších druh s názvem begónie královská (Begonia rex) v rámci něhož bylo vyšlechtěno více než 500 kultivarů. Podlehněte jim i vy a vypěstujte si ozdobu zahrady.
Vypěstujte si rostlinu s nejkrásnějšími listy
Královny (nejen) okrasných zahrad, které prozáří jejich stinné kouty a na sever orientované terasy a balkony, pochází z vlhkých tropických lesů Jižní a Střední Ameriky. Areálem jejich přirozeného výskytu jsou nicméně i Asie a Afrika.
Svůj název získaly díky Carlu Linné, který je pojmenoval po Michel Begonovi – nadšeném amatérském botanikovi a guvernérovi francouzské části Kanady. Begónie královské jsou vyhlášené svými pestrobarevnými listy, které nesou dužnaté, chlupaté řapíky a také drobnými, něžnými květy.
Jak pěstovat begónie
Jestliže vás tyto rostliny uchvátily, není nic snazšího, než se pustit do jejich pěstování. Péče o ně není složitá, stačí respektovat jejich nároky. Chcete-li begónii královskou pěstovat uvnitř, zvolte pro její umístění severní, nebo východní parapet, popřípadě místo bez přímého slunečního světla. Nejlépe se jí bude dařit ve stínu. Ideální teplota se poté pohybuje okolo 15 °C – neumisťujte ji tedy do té části domu, která se v horkých letních měsících přehřívá, ale nevystavujte ji ani průvanu.
Jelikož prosperuje při vyšší vzdušné vlhkosti, vhodným stanovištěm by mohla být kupříkladu koupelna. Begónii královskou zalévejte 2x týdně – zemina by měla být vlhká, avšak ne přemokřená. V opačném případě riskujete, že jí uhnijí kořínky. A nikdy ji také neroste, pouze byste poškodili listy. Pro její bujný růst zvolte lehčí, humózní substrát, který rostlině poskytne potřebné živiny. V letních měsících je vhodné ji jednou za dva týdny přihnojit vodorozpustným hnojivem.
Begónie královská na zahradě
Pokud byste chtěli begónii umístit ven, zvolte opět stinná místa, která jsou chráněná před nepřízní počasí (zejména větrem, který křehké rostliny láme). Dobrou volbou jsou vlhká stanoviště s kyprou půdou s mírně kyselým pH. Protože se jedná o původem tropické rostliny, dochází k jejich poškození již při slabých mrazech. Ke konci vegetačního období je proto nutné přemístit je do zimní zahrady.
Jednoduše vyjměte hlízy ze země a očistěte je od kořínků a zbytků nadzemních částí. Poté je umístěte dovnitř a nechte několik dní zaschnout. Jakmile jsou hlízy připravené, vyrovnejte je do bedny, květináče, nebo jiné nádoby, zasypte je nízkou vrstvou rašeliny a nádobu přemístěte do místnosti, v níž bude konstantní teplota okolo 6 °C. Zpět na zahradu ji přesaďte až v době, kdy nebudou hrozit ranní mrazíky.
Rostlinu namnožíte rozřezáním listu
V případě, že byste chtěli begónii namnožit, nejběžnějším způsobem je rozříznutí listu – kousky by měly být alespoň 4 cm dlouhé se středovou žilnatinou. Nařezaný list následně umístěte z poloviny do vlhké zeminy, pěstební nádobu překryjte potravinářskou fólií a počkejte, až list zakoření (to trvá zhruba 2–3 týdny). Begónie královská příliš netrpí chorobami, ani ji nenapadají škůdci. Jediní, kteří by mohli vaši rostlinu ohrozit, jsou třásněnky a roztoči. Z chorob jí pak hrozí padlí nebo plíseň šedá.
Které kultivary begónie vás zaujaly?