Krásně rozkvetlý balkon nebo terasa patří těm nejlepším vizitkám každé paní domu. Pokud však nechcete letos sázet na chemii, pak se naučte pro své rostliny připravovat přírodní hnojení třeba z odpadu. Není to tak těžké, jak se to může zdát. A hnojit květiny stačí jen jednou za týden. I tak vás potěší nádhernou záplavou květů.
Hnojení citronovou šťávou
Pokud do pětilitrové konvičky určené pro zálivku přidáte jednou do týdne dvě lžíce citronové šťávy, pak velmi prospějete především muškátům, petúniím, surfiniím nebo fuchsiím. U všech ostatních balkonových rostlin by měla být koncentrace šťávy poloviční. A proč používat jen citronovou šťávu a nikoli celý citron?
Citrusové slupky totiž nejsou pro hnojení příliš vhodné, protože obsahují některé sloučeniny, které zpomalují rozklad organické hmoty, což příliš nesvědčí přirozenému zásobení rostlin živinami z půdy. Je všeobecně známo, že citronová a pomerančová kůra se v kompostu dlouho rozkládá, pro přímé hnojení rostlin je tedy nevhodná.
Hnojení slupkami z banánu
V banánu je možné najít celou řadu prospěšných živin. Jde například o železo, vitamín B12, vitamin B6, zinek, mangan, beta karoten, draslík, vápník, vitaminy C, D a E, měď a další složky. A není bez zajímavosti, že v banánové slupce je jejich množství velmi podobné jako v samotné dužině. Hnojení banánovou slupkou tedy rozhodně patří mezi ta osvědčená. A jak si ho připravit?
Banánové slupky nakrájejte, vložte do sklenice nebo do konvičky a zalijte 300 mililitry převařené studené vody. Ponechte je louhovat co nejdéle – alespoň tři dny. Nádobu přetáhněte síťkou nebo jiným materiálem, který zabrání pronikání hmyzu do tekutiny. Po uplynulé době macerát poté nařeďte odstátou vodou v poměru 1 : 5 a použijte jako zálivku pro balkonové rostliny.
Co byste měli vědět o hnojení balkonovek
Pokud budete tato dvě hnojiva až do konce sezóny pravidelně střídat (jednou týdně hnojte citronovou šťávou a jednou týdně banánovým hnojivem), budou vaše balkonové rostliny doslova obaleny květy. Myslete jen na to, že během déle trvajícího chladnějšího počasí je třeba jak zálivku, tak i přísun živin trochu omezit.
Jaká další domácí přírodní hnojiva znáte a připravujete?