Mravenci nejsou na zahradě leckdy příliš vítanými hosty. Mají tu sice svou nezastupitelnou funkci, ale když se kvůli nim nemůžete těšit z úrody malin, anebo vás otravují při každém pikniku, pak je jejich nepřítomnost jistě nežádoucí. Naučte se je proto vyhnat osvědčenými způsoby tak, aby se už nikdy nevrátili.
Jak použít ocet na mravence
Nejjednodušší kombinací je použití octa a soli. Mraveniště je nejdříve nutné hojně posypat solí a poté zalít octem. Stačí jedno nebo dvě opakování a mravenci se odstěhují. Toto řešení však zároveň zničí i rostliny v okolí, takže si musíte dobře rozmyslet, kde a jak ho chcete uplatňovat. Naštěstí existují i jiné způsoby.
Kávová sedlina na mravence
Pomáhá také posypání mraveniště obyčejnou kávovou sedlinou. Sedlinu (bez cukru) je možné sbírat, sušit a poté ukládat do uzavřených sáčků. Poté s ní v případě potřeby posypte cestičky mravenců a máte hotovo. Navíc sedlina funguje i proti slimákům a dalším škůdcům, kteří dokážou zničit vaši úrodu.
To však není jediné její použití. Jednoduše vložte sáček mokré sedliny (pootevřený) do lednice a nechte několik hodin působit. Uvidíte, že z lednice zmizí všechny nepříjemné pachy, protože je sedlina jednoduše pohltí. A na ruce můžete použít kávový peeling. Budou bez pachů, měkké a dokonale čisté.
Hašené vápno na mravence
V boji proti mravencům velmi dobře pomáhá hašené vápno, a to především ve chvíli, pokud ho potřebujete použít na malém prostoru. Včelaři ho například aplikují v okolí úlů apod. A jak na to? Jednoduše vápno rozsypte po okolí a následně ho postříkejte vodou. Velmi brzy zjistíte, že jsou mravenci jednoduše pryč.
Bylinky proti mravencům
Okolo míst, kde tyto nevítané návštěvníky nechcete, můžete také vysadit bylinky, které jim jednoduše nevoní. Jde například o mátu (nejlépe peprnou nebo jinou s výrazným mentolovým aroma), petržel, kopr, bazalku, pelyněk, česnek, cibuli, majoránku, kerblík, levanduli nebo aksamitník.
Jaké přírodní prostředky používáte proti mravencům na své zahradě vy?