Lidová automatická závlaha všech záhonů, truhlíků a zahrady za pár kaček: Zapotřebí je PET lahev a trocha šikovnosti

                   

Když odjíždíte na dovolenou, dost možná si lámete hlavu, kdo za vás převezme každodenní zavlažování okurek, rajčat, cuket, vodních melounů a další zeleniny náročné na vodu. Nemusíte si však shánět sousedskou výpomoc, ani platit za drahé zahradnické služby. Naopak – vystačíte si s domácími prostředky. Stačí si jenom pořídit několik dostatečně velkých PET lahví – nic jiného potřebovat opravdu nebudete.

Zavlažování záhonů PET lahví

Základem tohoto návodu je docela obyčejná velká PET lahev. Musí mít objem nejméně 5 litrů, ale ještě lépe o něco více. Vezměte však v úvahu i rozměry svého záhonu a rostliny, které s její pomocí chcete zavlažovat. Láhev vymyjte, pokud je to třeba, a do její spodní třetiny udělejte několik otvorů. Snažte se, aby byly rovnoměrně rozmístěny. Jinak nebude zavlažování probíhat optimálně.

Těmi bude později proudit voda. Propichování nůžkami nebo nožem nedoporučujeme – je to pomalé, neefektivní, a navíc může láhev v místě vpichu snadno prasknout. Mnohem lépe si poradíte se svíčkou a hřebíkem. Ten uchopte pro jistotu do kleští, abyste se nepopálili. Následně ho nažhavte nad svíčkou a jeho rozpáleným koncem děrujte láhev. Ano, tak jednoduché to je. Vaše budoucí zálivková nádrž vám tak zaručeně nikde nepraskne.

Jak zalévat děrovanou PET lahví

A nyní před vámi leží už jen ta jednodušší část. Láhev musíte zakopat do dostatečně velkého otvoru tak, aby její hrdlo vykukovalo nad povrch záhonku, na kterém vaše rajčata, melouny nebo papriky rostou. Právě tudy budete dovnitř lít zálivkovou vodu, kterou si rostliny podle potřeby odeberou pro svou spokojenost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Velmi rychle vycítí, kde tento zdroj závlahy je a natáhnou si k němu vlásečnicové kořínky. Je tedy lepší začít s tímto typem zavlažování nejméně dva týdny před odjezdem na dovolenou. A pokud budete se svým odjezdem počítat dostatečně dopředu. Můžete tomuto systému zavlažování přizpůsobit i zálivku. To by bylo vůbec ze všeho nejlepší.

Další tipy pro péči o zahradu

Pokud ovšem nechcete svou úrodu dát všanc prázdninové dovolené a vysokým teplotám, musíte ji zabezpečit ještě jinými způsoby. Při opravdu extrémním počasí totiž tato obyčejná kapková závlaha stačit nebude. První věcí, kterou byste proto měli na svých záhonech udělat, je položení vrstvy kvalitního mulče. Ten zabrání nadměrnému odparu vody a pomůže udržet vaši zeleninu a další úrodu v bezpečí před suchem.

Podle druhu rostlin pěstovaných na záhonku můžete zvolit různé druhy mulče. Velmi dobrá je například posekaná tráva nebo sláma. V jiných příkladech je vhodnější mulčovací kůra nebo alespoň mulčovací netkaná textilie. Ještě před položením vrstvy mulče, pokud ho tedy nemáte na záhoncích už od jara, je nutné zeminu dobře okopat a zbavit veškerého plevele. I to pomůže s udržením vláhy v substrátu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i hydrogel

Pokud ovšem odjíždíte na delší dobu, nemusí ani prostý mulč stačit. V takovém případě vsaďte na moderního pomocníka, který se jmenuje hydrogel. Ten dokáže pohltit vodu a znásobí tak svůj objem. A jakmile zemina okolo nich vyschne, opět vláhu uvolní. Vlhkost v půdě tedy vydrží mnohem déle – a to i o několik dní. Právě ty mohou rozhodnout o tom, zda vaše zelenina přežije nebo ne.

Vsadit lze i na profesionální řešení

Pokud se ovšem chcete pojistit opravdu důkladně, pak se na nejrůznější domácí řešení nespoléhejte a pořiďte si profesionální kapkovou závlahu. Ta dokáže zavlažovat záhon po opravdu dlouhou dobu. Navíc většina rostlin reaguje na pomalý přísun vody lépe než na jednorázovou zálivku. Dost možná se vám tedy původně dovolenkové řešení přinese mnohem lepší úrodu do budoucna.

Jaké triky používáte pro zvýšení výnosu rajčat a jiné zeleniny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články