Okurkové listy letos rozhodnou o celkové úrodě. Je nezbytně nutné odstranit je včas a tím správným způsobem

                   

Oblíbená okurka setá (Cucumis sativus) dokáže překvapit velkou úrodou plodů. Abyste toho však dosáhli, musíte své rostliny ochránit před útokem chorob a škůdců. Většinou se v tomto případě zahradníci uchylují k nejrůznější chemii, ale mnohem účinnější je mnohdy prevence. A nemusí jít o chemii – naopak. Pokud vezmete do ruky nůž a využijete ho tím správným způsobem, budou vám vaše okurky vděčné.

Zbavte okurky spodních listů

Výskyt chorob na okurkách není náhoda. Obvykle na listy pronikají ze substrátu, jehož se tyto části rostlin dotýkají. Pokud tomu tedy chcete zabránit, musíte okurky před tímto jevem ochránit. Způsob je vlastně jednoduchý. Pokud je nechcete pěstovat mimo substrát (což je samozřejmě také možné, ale pro menší pěstitele spíše nepraktické), musíte je od kontaktu se zeminou držet co nejdál.

V největším ohrožení jsou především nejstarší listy, které jsou již oslabené. Poznáte je snadno – jejich okraje začínají žloutnout nebo dokonce hnědnout. Zároveň se také svou váhou obvykle prohýbají tak, že se dotýkají zeminy pod nimi. A právě tomu je třeba zabránit. Nemá cenu je ovšem jakkoliv vyvazovat – mnohem spolehlivější je jejich odstranění. Musíte to však udělat tím správným způsobem.

Odstranění spodních listů okurek

Pokud tedy na svých okurkách takové listy najdete, musíte s nimi udělat opravdu krátký proces – vezměte si k ruce ostrý nůž a všech těchto listů se zbavte. Ale pozor – nikdy je neodřezávejte přímo u stonku. Tím byste ho mohli nechtěně poškodit. Lepší je nechat asi centimetrový pahýl stonku. Ale ani ten nenechávejte na rostlině jenom tak. Místo toho ho ošetřete, aby jeho prostřednictvím nemohly do stonku pronikat patogeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak je ošetřit, aby zárodky chorob nepronikly až do stonků okurek? Nejjednodušší způsob představuje posypání skořicí. Ta má přirozené antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Pokud doma skořici nemáte, použijte jód – předtím ho však nařeďte vodou. Pokud byste to neudělali, mohl by je jód značně popálit. Později je vhodné okurky ošetřovat profylakticky i mlékem, a to v ředění s vodou v poměru 2:3.

Odstraněné listy využijte jako hnojivo

Pokud máte okurek více, pak nebude počet odstraněných listů právě malý. Byla by ovšem škoda je jen tak vyhodit na kompost – ba naopak, většinou se to nedoporučuje. Mohou mít totiž v sobě zárodky různých chorob nebo dokonce škůdce. Kdybyste je tedy umístili do kompostu. Mohli byste si tyto nežádoucí návštěvníky v dalším roce rozšířit po zahradě. Pokud však z listů vytvoříte hnojivo, nic podobného se nestane.

V zásadě můžete listy z okurek zpracovat podobně jako klasickou kopřivou jíchu. Vložte je do vhodné nádoby (nesmí být kovová, vhodnější je plastová nebo dřevěná) a zalijte je vodou. Voda by měla dosahovat alespoň 10 centimetrů nad zelenou hmotu. Tekutiny musí být dostatek k tomu, aby mohly proběhnou žádoucí fermentační procesy. Nádobu nechte ve skleníku a zakryjte ji například dřevěnou deskou.

Jak hnojit okurkovými listy

Připravte se ovšem na to, že po dvou až třech dnech začne vaše hnojivo značně zapáchat, to je ovšem v pořádku. Na druhou stranu teplé prostředí skleníku fermentační procesy značně urychlí. Pokud tedy vydržíte několik dní zápachu, získáte skvělé hnojivo pro své okurky. Aby však vše proběhlo správně, musíte hnojivo každý den pořádně promíchat – například dřevěnou tyčí.

A jak poznáte, že je vše hotovo? Především se tenké části listů téměř zcela rozpadnou, v pevném stavu zůstanou jen stonky. V horní části hnojiva se také přestane tvořit bílá pěna. Jakmile se to stane tak hnojivo přeceďte a nařeďte ho v poměru 1:15. Následně ho použijte jako zálivku pro okurky. Vždy ji však aplikujte na vlhkou půdu. Pokud byste se pokoušeli hnojit suchý substrát, mohlo by dojít k popálení kořenů.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o okurky?

Podívejte se na pěstování okurek na vyvýšených záhonech
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články