Dřevěný popel je vynikajícím a levným hnojivem, který s úspěchem používá mnoho zahradníků. Pokud k němu máte volný přístup, měli byste ho určitě použít. Skvěle se hodí zejména pro lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). Obsahuje řadu cenných živin, které tato zelenina ocení.
Jak hnojit rajčata popelem
Dřevěný popel je vhodný zejména pro použití v mírně kyselých a kyselých půdách, protože má mírný alkalizující účinek. Pokud je půda již alkalická, pak popel může tuto situaci jen zhoršit. Před aplikací popela se proto pro jistotu přesvědčte, jaký typ půdy na zahradě máte. To zjistíte například s pomocí lakmusových tyčinek, které se prodávají například v hobbymarketech nebo zahradnických obchodech.
U rajčat to však obvykle nebývá problém. Kromě rajčat popel milují například i papriky nebo zelí. A co si s ním počít? Použijte ho jako doplňkové půdní hnojivo. Budete potřebovat 1 kbelík popela na 3 až 4 metry čtvereční. Jednoduše ho rozhoďte na záhon a zapracujte do půdy. Tím zároveň substrát nakypříte, což je pro rostliny velmi užitečné.
Jak na tekuté hnojivo z popela
Vsadit je ovšem možné i na zálivku z tekutého popela. Recept na ni je následující:
- 1 šálek popela (150 až 200 gramů)
- a 10 litrů vody.
Do kbelíku s vodou nasypte popel a nechte přes noc vylouhovat. Poté hnojivo přeceďte (není nutné) a použijte jako zálivku ke kořenům rostlin.
Podpořte plodnost rajčat vhodnou výsadbou
Rajčata mají také ráda společnost některých rostlin, které je stimulují v růstu. Můžete vsadit například na výsadbu petrželky, česneku a měsíčků. Ovšem pokud je vysadíte například vedle fenyklu, kedluben nebo ředkviček, bude efekt přesně opačný. Tyto rostliny k sobě proto nedávejte.
Jaké triky používáte při pěstování rajčat vy?