Druhá šance pro muškáty: Pokud se jim letos na okně nedaří, zachrání je dobře provedený řez – promění se v krásně bujný keř

                   

Pokud jste letos přezimovali muškáty ve sklepě nebo na chodbě, místo abyste dali přednost těm kupovaným, pak dost možná nejste spokojeni s jejich vzhledem a intenzitou kvetení. Dobrou zprávou ovšem je, že ještě není nic ztraceno. Nezáleží na tom, zda vám učarovaly pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty či třeba pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum). Správný řez zachrání všechny.

Jak na řez muškátů

Muškáty by měly být (ať už v truhlíku či na záhonku) bujnými, bohatě kvetoucími keři – a ne neživými trsy s přerostlými stonky a listy. V takovém případě je třeba muškáty omladit a prořezávání je samozřejmě jedním z hlavních postupů. A v jakém případě je možné k němu přistoupit?

Řez muškátů se nejčastěji provádí na jaře, ale v zásadě ho lze provést kdykoli, kdy nejste se vzhledem svých květin spokojeni. Již 20 až 25 dní po prořezání začnou muškáty obrůstat: spící poupata se probudí a na stoncích se ukážou nové listy. Je však třeba provést tento řez správně, jinak můžete svým rostlinám spíše uškodit. A jak na to?

Správný postup řezu muškátů

Muškáty musí být seříznuty opravdu radikálně, na rostlině by měly zůstat nanejvýš dvě až tři očka na každém stonku. Samozřejmostí musí být i odstranění suchých, nemocných nebo poškozených částí. Po takovém postupu se pelargónie omladí a stanou se z nich krásné, bujné keře. Počítat ovšem musíte s tím, že pokvetou až v nové sezóně!

iZdroj fotografie: Depositphotos

Speciální hnojivo pro muškáty

Pokud však na tom nejsou vaše muškáty ještě tak špatně, můžete je zkusit zachránit s pomocí speciálního hnojiva. Budete k tomu potřebovat jen obyčejný bobkový list. Ten totiž obsahuje mnoho cenných látek, jako je například draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, sodík, zinek. Ale najdete v něm i vitamíny B, A a C a kyselinu octovou a mravenčí. To vše z něj dělá vynikající hnojivo pro vaše balkonové rostliny.

A jak ho připravit? Vezměte si k ruce 4 bobkové listy a zalijte je litrem teplé vody – měla by mít asi 70 stupňů. Nechte listy louhovat asi 3 až 4 hodiny. Poté vše přeceďte a hnojivo je připraveno. Lze ho použít jako postřik na list i jako běžnou zálivku. Používat ho stačí 1krát za měsíc, více není třeba. Své rostliny byste totiž mohli spíše omylem přehnojit, což by jim zcela jistě neprospělo.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o muškáty?

Naučte se, jak postupovat při správném řízkování muškátů pěkně krok za krokem


Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články