Léto je na sklizeň opravdu bohaté. Rajčata a papriky, které vypěstujeme na zahradě, mají zcela jinou chuť než ta, která zakoupíme v supermarketu, jsou voňavá a šťavnatá. Když ale dodržíte těchto pár rad při jejich sázení, dočkáte se ještě lepšího výsledku. Je to snadné, levné a vaše úsilí se vám ve výsledku vrátí.
Přípravu půdy nepodceňujte
Zkušený zahradník si nejprve v zemině připraví otvor na sazenici, ale než rostlinu zasadí, věnuje se ještě dalším nezbytným úkonům, aby plody byly zdravé, velké, šťavnaté a bez škůdců a vad. Hnojiva totiž poskytují potřebnou výživu, díky které budou silné kořeny, a rostlina si udrží pevnou imunitu.
Začněte už na podzim
Jamky si vytvořte vždy ještě před zimním obdobím a rozprašovačem dovnitř naneste mangan. Díky tomu se zemina desinfikuje, ale do jara látka postupně zmizí a nebude pro novou rostlinu tak agresivní. Přidat můžete také rašelinu, která podporuje růst.
Do každé jamky přidejte také tyto suroviny
Pokud chcete pěstovat papriky:
- Superfosfát – ½ lžičky
- Popel – ½ šálku
- Kompost – lžička
- Cibulová kůra namočená v horké vodě
- Převařený hnůj
Pro pěstování rajčat:
- Převařený hnůj
- Kompost
- Rašelina
- Popel
- Cibulová slupka
K rajčatům je také možné přidávat amoniak a podobná minerální hnojiva, jelikož jim velice prospívají. Myslete na skutečnost, že půda může být po celém roce pěstování vyčerpaná. Předchozí plodiny ji zbavili všech prospěšných látek a nová rajčata nebo papriky by nemusely dostat vše, co potřebují. Proto se spoléhejte na jejich manuální doplnění.
Dokonce i zima půdu extrémně vyčerpává. Na jaře proto díky kompostu, hnoji, rašelině a dalším látkám můžete vytvořit ideální prostředí pro sazenice, které vás v průběhu roku budou těšit šťavnatými plody. Také během roku můžete občasně hnojiva doplňovat do zeminy, abyste se ujistili, že má rostlina všechny potřebné látky.