Kůra stromů funguje podobně jako otisky prstů u lidí. Jedná se o jedinečný otisk, ze kterého si můžete přečíst, jak starý strom je, či zda má nějakou chorobu. Kůra stromu se tak stává cenným zdrojem informací o jeho stavu a přetváří každého z nich v originál.
Poznejte, na koho se díváte
I když se stromům nevěnujete tak, jako někteří odborníci, přesto na nich můžete hodně uvidět. Každý druh stromu má určité identifikátory, na jejichž základě je možné strom rozpoznat, aniž by člověk viděl jeho listy. Obzvláště snadné je identifikovat dospělé stromy s již dobře vyvinutými znaky. Kupříkladu hladká, jako by olověná kůra, je charakteristická pro buk. Dubová kůra je zase tmavá a zvrásněná.
Pohlédněte na stromy novýma očima
Vidět toho můžete hodně i v zimě, kdy je strom zbaven listí a dává na odiv svou kůru, abyste v ní mohli číst. Zprvu je kůra mladých stromů hladká, sílí a vrásní se až s přibývajícím věkem. Podívejte se na její zvrásnění, tloušťku i samotné zbarvení. Starší stromy, které toho hodně pamatují, mohou být dokonce pokryty mechem. Kůra je pro stromy přirozeným ochranným štítem, stejně jako nás chrání kůže. Vnitřní buňky jsou díky ní chráněny před vysycháním, škůdci a houbovými chorobami. Zároveň je i domovem tisíců živých organismů, a to od mikroskopických larev po větší brouky a další hmyz.
I zdánlivě tvrdá kůra umí léčit
Asi vás to překvapí, ale kůra stromů se podobně jako bylinky používala v lidovém léčitelství. Rozdrcená a na špičce nože se užívala třeba březová kůra, pomáhala prý jako prevence proti nemocem. Dokonce i dnes najdete v nabídce odvary do koupele, či masti proti bolestem. Odvar z kůry černého bezu je třeba skvělým lékem na revmatismus. Mnozí z nás znají březový šampon, který pomáhá v boji s lámavými vlasy a zbraňuje tvorbě lupů. A vrba zase dokáže snížit teploty. Léčivá síla přírody je jednoduše všude kolem nás.