Mlýnky na maso v dnešní době nepatří mezi bezpodmínečně nutné vybavení moderní kuchyně, mnoho hospodyněk ho však podědilo po svých maminkách a babičkách nebo ho obdržely jako příslušenství multifunkčního robota. Tak jako tak se může mlýnek na maso čas od času hodit každému.
Postupem času se však i ten nejnovější mlýnek otupí. Poradíme vám, jak váš mlýnek na maso udržovat v perfektním stavu, protože jeho správné používání, důsledná montáž dílů, čištění a včasná péče pomohou zvýšit jeho účinnost a prodloužit životnost o mnoho let.
Broušení nožů pomocí brusného papíru: zrnitost volte podle preferencí
Ostrý nůž je základním pilířem funkčního mlýnku na maso. Přestože je proces ostření velmi jednoduchý, jeho příprava vyžaduje čas. Čepel mlýnku na maso můžete naostřit třemi základními způsoby: Pomocí brusného kamene, kotouče nebo brusného papíru. Všechny způsoby jsou poměrně nekomplikované, nejpraktičtěji se však jeví použití brusného papíru. I v tomto případě ale dbejte na bezpečnost a použijte ochranné pomůcky, zejména rukavice.
K dokonale nabroušeným nožům krok za krokem
Budete potřebovat následující komponenty:
- ochranné pracovní rukavice
- brusný papír o zrnitosti 600 nebo 120
- zrcadlo nebo skleněná tabule
- kousek papíru
- voda
Položte skleněnou tabuli na rovný povrch, navlhčete malý hadřík vodou a skleněný povrch lehce navlhčete. Nyní položte na skleněnou desku brusný papír o zrnitosti 120, voda by ho měla držet na místě. Před naostřením čepelí zkontrolujte ostrost nožů nakrájením kousku papíru. Získáte tak představu o tom, kolik času potřebujete pro nabroušení. Nyní zatlačte čepelí na brusný papír pod úhlem 45 stupňů a pokračujte kruhovým pohybem nebo pohybem ve tvaru osmičky. Zajistíte tak rovnoměrné ostření povrchu.
Tento proces zopakujte alespoň 10krát nebo dokud nedosáhnete požadované ostrosti. Po dokončení tohoto procesu si navlhčete hadřík a setřete částice, které se vytvořily během předchozích kroků. Pokud chcete na povrchu větší hladkosti, použijte místo papíru 120 zrnitost 600.