Hnojení je nezbytné, abyste mohli plnohodnotně využívat vaši zahradu. Bez hnojení na záhoncích nic pořádného nevyroste, jelikož půda sama o sobě není schopna se tak rychle obnovovat. Vyčerpanou zahradní půdu můžeme plnohodnotně doplnit kompostem, zarytím dobře rozloženého chlévského hnoje, a také zeleným hnojením. Co si máte pod pojmem zelené hnojení představit?
Je to způsob hnojení, který obstarávají samotné rostliny. Funguje ale stejně dobře jako hnojení hnojem nebo i umělými hnojivy. Na uvolněné záhony vyséváme od července do časného podzimu rostliny, které velmi rychle zarostou záhony nad i pod zemí. Zeleň i kořeny zaryjeme buď ještě na podzim, nebo jako ozimou variantu na jaře. Vznikne tak organická hmota, která je velmi lákavá pro mikroorganismy. Ty ji postupně rozloží, a tímto způsobem perfektně pohnojí svrchní vrstvu půdy, ve které roste vaše zelenina.
Svazenka vratičolistá
Tento druh rostliny je oblíbeným přírodním hnojivem. Dobře roste na většině typů půd vyjma těžkých a zamokřených. Můžete ji tedy zasadit téměř na všech typech půd. Velmi rychle zakoření a vyrůstá a ihned láká mikroorganismy, které se poté postarají o pohnojení půdy.
Pohanka
Další oblíbenou rostlinkou pro zelené hnojení je pohanka. Daří se jí také ve většině půd. Zejména na lehčích až písčitých půdách má ideální podmínky. Vyžaduje nejlépe neutrální až mírně kyselejší půdní reakci. Nehodí se ale pro ozimé setí, jelikož teploty okolo bodu mrazu ji již dokáží spolehlivě zničit.
Mezi další oblíbené rostlinky na hnojení dle typu půdy patří:
- Do lehké a středně těžké půdy se hodí svazenka, pohanka, hrách setý peluška, hořčice bílá, seradela.
- Pro půdy bohaté na vápník se hodí svazenka, hořčice bílá, hrách setý peluška, seradela.
- Do kyselém půdy spíše pohanka, svazenka, lupina.
Tímto způsobem tedy přes podzim a zimu snadno obnovíte půdu tak, aby na jaře bylo možné zase zasít a očekávat bohatou úrodu všech druhů zeleniny.