5 nenáročných rostlin, které se stanou perfektní náhradou za petúnie. Pokvetou až do zámrzu a leckdy i přezimují

                   

Půvabné petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) patří mezi milovníky balkonových rostlin mezi velmi oblíbené kousky. Ne vždy se jim však daří tak, jak bychom chtěli. Čím je tedy nahradit, aby byl balkon vždy plný květů a krásných barev – a to až do příchodu chladnějšího počasí?

1. Muškáty jako klasika

Na českých terasách se nejčastěji vyskytují pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) nebo nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty. Pokud ovšem dáváte přednost převislým kaskádám květů, pak zvolte spíše pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty.

A stranou nesmí stát ani velkokvěté rostliny (Pelargonium grandiflorum). Jako náhrada za petunie se nejlépe hodí buď pelargonie břečťanolisté nebo pelargonie štítnaté. Dokážou potěšit množstvím krásných květů. Jediné, co potřebují, je pravidelné odstraňování těch odkvetlých.

2. Málo známá vějířovka

Převislá vějířovka (Scaevola) je v českých zahradách spíše novinkou. Nahrazuje křehčí lobelku, její květy jsou poměrně velké a objevují se ve značném množství. Vějířovka kvete celé léto a potěší krásnými květy mnoha barev. Skvěle se také díky svému habitu hodí pro pěstování v závěsných květináčích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Půvabný sporýš snese i sucho

I když malé sazeničky sporýše (Verbena) vypadají nenápadně, velmi rychle dokážou vyrůst v bujně kvetoucí rostlinu, která ozdobí každé slunečné místo. A jak sporýš pěstovat? Zasaďte jej do košíčků nebo malých nádob, z nichž mohou jeho květy volně přepadávat do prostoru. Pokud nakombinujete více barev, určitě nebudete litovat.

4. Begonie nikdy nezklamou

Vhodnou alternativou za petúnie je i begonie (Begonia). Obvykle jsou žádanější begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula), ale ostudu vám neudělá ani begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida). Jsou oblíbené především díky bohatému kvetení a rozmanitosti barev. A uplatní se i ve skupinových výsadbách.

A jaké rostliny vysadit k begoniím? Vyhovují jim zejména stinné podmínky, takže k nim musíte vybírat rostliny se stejnými nároky. V úvahu tedy připadá:

  • africká kopřiva,
  • fuchsie,
  • břečťan,
  • popenec,
  • máta
  • nebo plamének horský.

Společně tito krasavci pokvetou a porostou i tam, kde by se to jiným květinám nedařilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fuchsii se daří i ve stínu

Pokud hovoříme o rostlinách vhodných do závěsných nádob, pak rozhodně nesmíme opomenout fuchsii (Fuchsia). Tato rostlina bohatě kvete, rychle roste a také nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Musíte jen myslet na to, že jí vyhovuje spíše kyselejší substrát a hnojivo. Nic víc není pro jejich spokojenost třeba.

Ovšem pokud naopak hledáte květinu pro slunný balkon, můžete si vybírat z této pětice:

  • balkongold (Bidens ferulifolia)
  • hledíkovka (Nemesia strumosa)
  • všelicha iberkolistá (Brachyscome iberidifolia)
  • paprskovka (Osteospermum eclonis)
  • vitálka alias sanvitálie (Sanvitalia procumbens)

Zimování balkonových rostlin

A ještě jednu velkou výhodu tyto rostliny mají: na rozdíl od petúnií je lze i zazimovat. A jaké teploty potřebují?

  • 4 až 7 °C – dvoutvárka (Dimorphotheca), lobelka (Lobelia), vějířovka (Scaevola), fuchsie (Fuchsia)
  • 5 až 10 °C – kejklířka (Mimulus), gazánie (Gazania), begonie (Begonia), nepravá myrta (Cuphea), sporýš (Verbena)
  • 10 °C – dvouzubec (Bidens), otočník (Heliotrop), libora (Lantana)
  • 10 až 15 °C – molice (Plectranthus sp.), muškáty (Pelargonium), bakopa (Bacopa),
  • 16 až 18 °C – torénie (Torenia)

Jaké balkonové rostliny letos pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články