Bazalka si ráda hoví v teple, je ale zázračná

                   

Egypťané ji dávali mrtvým, Římané se jí klaněli. Jedna z jejích odrůd dokonce nese přízvisko posvátná. Řeč je o bazalce, jejíž listy rádi využíváme k dochucení pokrmů italské kuchyně. Tato rostlina provází lidstvo po tisíce let a právem se těší nehynoucí oblibě. Máte ji doma v truhlíku i vy?

Celkem na světě existuje kolem šedesáti různých odrůd Bazalky a většinu z nich najdeme růst na území Afriky a Jižní Ameriky. Má vysoké nároky na teplo a vlhko, ale i přesto existuje několik z nich, jež lze pěstovat i na území Evropy. Nejlépe se jí vede ve středomoří, kde tvoří dřevnatící křoviny.

Teplo a vlhko je klíčové

V českých podmínkách ji najdeme jen jako letničku, naše klima jí nesvědčí. Pokud ale nepřemrzne, v létě se jí i u nás celkem dobře daří. Při pěstování je však třeba si ji trochu rozmazlovat. Klíčové jsou tři body:

  • nepřesazovat
  • nevysušit, nepřemokřit
  • stanoviště slunné, ale ne vyprahlé

Při dodržení těchto pravidel ji lze s úspěchem pěstovat jak v truhlíku, tak i na zahradě. Při výsadbě musíme počítat s tím, že bude po celou dobu na jednom místě, proto je nutné dodržet dostatečné rozestupy mezi rostlinami, aby měly dostatek místa. Na zahradě ji vysazujeme až po zmrzlých mužích, nesmí totiž přemrznout.

A ještě jeden tajný tip. Bazalka miluje rajčata. Jak na talíři, tak i na záhonku. Zasaďte je vedle sebe, odvděčí se vám za to oba.

Za péči se vám odmění

Bazalka nepatří zrovna mezi nenáročné rostlinky a než se s ní sžijete, jistě se vás něco natrápí. Nicméně vaše námaha bude bohatě vyvážena sklizní báječných vonných svěžích lístků. Pokud jimi obohatíte svůj jídelníček, zlepší vaše trávení, neboť podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím podporuje chuť k jídlu. Působí i proti plynatosti střev.

Zároveň je to skvělá bylinka na kašel. Rozpouští hleny, čímž ulehčuje vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty. Mimoto má příznivý vliv na činnost ledvin, zklidňuje nervy a zlepšuje náladu. Proto se jí přisuzovaly afrodiziakální účinky a byla zvána kouzelnicí lásky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články