Balkonové rostliny jsou na výživu velmi náročné a ani muškáty nepatří mezi výjimky. Pokud jim tedy dokážete připravit hnojivo přímo na míru, budete mít záruku toho, že pokvetou dlouho a vydatně. Cestu do zahradnictví si však klidně ušetřete – vystačíte si totiž jen s domácími surovinami.
Jaké druhy pelargonií hnojit
Vcelku nezáleží na tom, jaké druhy muškátů kvetou na vašem parapetu. Uvedená hnojiva se hodí pro všechny tyto druhy:
- pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty
- muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum)
- pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum),
- pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty,
Jen vonné muškáty mají obvykle trochu jiné nároky na příjem živin, takže pro ně se hnojivo spíše nehodí a je třeba sáhnout po jiných druzích.
Hnojivo z plevele na balkonovky
Pro speciální hnojivo nepotřebujete do odchodu, místo toho si ho připravte sami z velmi jednoduchých a cenově dostupných surovin. Využijte například plevel, kterého se jindy na zahradě jen obtížně zbavujete. A jaké ingredience si vzít k ruce?
- 1 kbelík plný plevele ze zahrady,
- 30 až 50 gramů čerstvého droždí
- a 10 litrů vody.
Ze všeho nejdříve naplňte plastový kbelík plevelem, který vám zbyl po pletí zahrady. Dobře stlačte a na závěr položte na povrch závaží, například těžký kámen. Do kbelíku nalijte horkou vodu a nechte 2 až 3 centimetry volného místa od okraje. Voda musí mít teplotu minimálně 80 °C. Přidejte čerstvé droždí, které jste předtím rozpustili v teplé vodě, kbelík dobře zakryjte igelitem a nechte 1,5 dne odpočívat na teplém místě.
Jak používat hnojivo z plevele
Vzniklý roztok před použitím přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:2 a každý muškát zalijte asi půl litrem roztoku. A poté, co půda absorbuje hnojivo, ho ještě zalijte čistou vodou. Již po několika dnech ošetření si všimnete, že vaše květiny zesílily a že listy získaly intenzivní tmavě zelenou barvu.
A proč vsadit právě na toho hnojivo a nikoli na přípravky z obchodů? Výhodou tohoto hnojiva (oproti například běžnému minerálnímu hnojivu) je jeho vyvážené složení, které dokonale ladí s vaším použitým substrátem, v němž muškáty rostou, a zároveň reflektuje jejich potřeby.
Jaké okrasné rostliny letos na balkoně pěstujete?