Čas předpěstovaných letniček je tady. Podívejte se, jak na ně

                   

Krásná zahrada nebo barevné truhlíky s uklidňujícím bzučením včel? Přesně to slibují letničky, které lze vysázet předpěstované na zahrádku, ale dobře se vyjímají také v truhlících a květináčích na letních terasách a balkonech. Právě konec května je ideálním měsícem na výsadbu předpěstovaných rostlinek, které svými květy budou lákadlem nejen pro včelky, ale také pro motýly až do podzimu.

Ze semínek nebo předpěstované

Už z názvu je jasné, že letničky jsou jednoleté druhy rostlin, které mají necelý rok života na to, aby stihly vyrůst, kvést a dát semena. Letničky lze:

  • předpěstovat ze semínek ještě v zimním období nebo na začátku jara;
  • vysadit do záhonu z již předpěstovaných sazenic.

Sazenice lze koupit u zahrádkářů, v zahradnických centrech, ale i soukromníků, pro které jsou letničky pýchou a disponují zajímavějšími a různobarevnými druhy.

Na slunce nebo do stínu?

A jaké druhy na zahrádku? Základním výběrem by mělo být místo. Některé letničky jsou vhodné pouze na sluncem zalitá a suchá místečka, zatímco některé druhy vyžadují stín. Do první skupiny patří hlavně kokardy, ty se vyjímají na zahradě od července do září, stejně jako krásnoočka nebo sluncovky. Na skalku jsou ideální kosmatce, které kvetou bílými, růžovými, žlutými nebo oranžovými květy, jsou nízkého vzrůstu a jsou tak ideální na skalku. Čas na jejich sadbu je právě na konci května. Do stínu nebo do truhlíků na severně orientované balkony jsou vhodné odolnější druhy letniček.

Balzamínky nebo fuchsie do truhlíků

Přesně takovými druhy letniček jsou balzamínky nebo oblíbené fuchsie. Letniček, které snesou chlad a stín je o poznání méně než těch z předchozí skupiny, ale právě balzamínky udělají v květináčích nebo truhlících radost. Stejně tak různobarevné fuchsie, begonie nebo aksamitníky, které jsou známé spíše jako afrikány. Ty rozzáří květníky a zahrádky, snesou stín a polostín, navíc některé druhy vypadají fantasticky také ve váze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články