Čistíme a renovujeme všechny materiály zahradního nábytku. Za jedno odpoledne bude jako nový a výsledek vydrží mnoho dalších let

                   

Výrobci nabízejí pro každý materiál použitý na výrobu zahradního nábytku speciální čisticí prostředky. Není však třeba se k nim pokaždé uchylovat. Stačí, když se s postupem správného čištění a údržby seznámíte již při nákupu, a později si snadno vyberete metodu, kterou budete moci bez obav použít. Pro začátek se snažte svoje vybavení na zahradu vybírat tak, aby byla jeho údržba co nejjednodušší.

Teakový zahradní nábytek vydrží nejvíce

Teakový nábytek má v sobě ukryté zvláštní kouzlo. Lze ho totiž ponechat venku bez jakékoliv speciální údržby. Musíte se však smířit s tím, že časem (cca během půl roku) se jeho hnědé zbarvení s medovými tóny změní na stříbrošedé. Případné skvrny se snadno smývají deštěm, lze je však odstranit i vodou nebo jemným mýdlem. Ovšem chceme-li zachovat onu ceněnou zářivou barvu původně použitého dřeva, musíme zasáhnout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na trhu jsou k dispozici nejrůznější oleje a nátěry. Chtějte vždy teakový olej na zahradní nábytek, žádný jiný na něj totiž nebude mít ten správný účinek. Používat ho pak stačí jen 1–2krát do roka. Povrch teaku je v první řadě přirozeně bohatý na odolnou pryskyřici. Právě ta ho chrání při kontaktu se vzduchem, ale i vodou. Sama od sebe oxiduje a nepustí tak žádné vnější vlivy k vnitřní části dřeva.

Lazura na zahradní nábytek z teaku

Právě oxidace pryskyřice dává teakovému nábytku, po delší dobu vystavenému povětrnostním vlivům, pěkný stříbrošedý odstín. Ovšem pamatujte si, že u tohoto dřeva je vždy možné obnovit jeho původní vzhled. A vůbec nezáleží na tom, jak dlouho venku stojí.

  • Nejdříve svůj nábytek očistěte vodou.
  • Následně všechny plochy dobře osušte.
  • Naneste na ně několik kapek teakového oleje.
  • Víc není třeba.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Plastový zahradní nábytek nepoškoďte

O něco těžší bývá údržba zahradního nábytku z plastu. I když je investice do něj velmi nízká, vyvažuje to bohužel jeho menší odolnost. Obvykle ho stačí jen očistit vlhkým hadříkem, případně i jemným čisticím prostředkem. Nikdy však nepoužívejte hrubou stranu houbičky, nebo dokonce drátěnku. Jakmile totiž hladký plastový povrch jednou poškrábete, bude se znečišťovat mnohem rychleji. A každé další čištění poškození prohloubí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A co si počít, pokud se na takovém zahradním nábytku objeví skvrny? Nejlepší je samozřejmě jejich vzniku předejít. A to jednoduše tím, že každou vylitou tekutinu okamžitě otřete. Pokud to není možné, přidejte do teplé vody trochu octa nebo několik kapek citronu. Uvidíte, jak plast rychle prokoukne. A jako ochranu proti UV záření použijte speciální vosky, které ho pomohou dlouho udržet v perfektním stavu.

Ratanový nábytek ochraňte před prachem

Ratanový nábytek, pokud možno, uchovávejte ve stínu, nebo ho alespoň důkladně čistěte vždy jen za oblačného počasí. Tím zabráníte vzniku skvrn a nežádoucí pigmentace, k níž je ratan náchylný. Jeho slabinou je ovšem prach – ten se totiž z míst mezi pruty velmi obtížně dostává, proto svůj nábytek z ratanu vždy schovejte pod plentu nebo do zahradního domku. Chcete-li ho očistit, jednoduše ho otřete vlhkým hadříkem.

Větší znečištění je však nutné odstranit důkladně. K ruce si vezměte kartáček s měkkými štětinami a teplou vodu, do níž jste předtím přidali trochu octa. Na skvrny platí šťáva z citronu. A opravdu odolné znečistění odstraní jedlá soda (ve dvou litrech vody rozmíchejte dvě lžíce tohoto prostředku). Nakonec je třeba ratanový nábytek také dobře vysušit, a to nejlépe na slunci, aby vlhkost jeho konstrukci dál nepoškozovala.

Vyrobte si čistič z jedlé sody, který zbaví váš nábytek veškerého znečištění. Hodí se pro použití v interiéru i exteriéru
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články