Tak bohatě kvetoucí a barevné muškáty jste ještě neviděli. Osvědčené hnojivo z droždí vám pomůže docílit fenomenálního vzhledu

                   

Domácí hnojivo na muškáty (Pelargonium) si lze vyrobit i z mála. Přesto vám zajistí hojnost květů po celé léto. Jde o hnojení kvasnicemi alias droždím. Pokud dodržíte všechny potřebné zásady, budete vitalitou i vzhledem svých muškátů opravdu velmi příjemně překvapeni. A závidět vám je budou i sousedé.

Proč hnojit muškáty droždím

Mezi organickými látkami přítomnými v droždí, které vaše rostliny zaručeně ocení, převažuje jednoznačně dusík. Dále tu však najdete i esenciální sacharidy, tuky a bílkoviny. A nechybí ani vitamíny ze skupiny B, stejně jako vitamíny H a E. Droždí je také skvělým zdrojem užitečných stopových prvků. Jde například o:

  • zinek,
  • jód,
  • měď,
  • železo,
  • fosfor
  • a vápník.

Navíc živé kvasinky velmi efektivně zpracovávají veškerou organickou hmotu v půdě, a díky tomu ji mohou vaše muškáty mnohem lépe využívat. A jako bonus se díky tomuto procesu v zemině tvoří také draslík a dusík, a to opět v jednoduše využitelné formě. A jaké množství droždí pro přípravu hnojiva použít?

Droždí a rajčatový protlak

Klasický recept na hnojivo z droždí určitě znáte. Ovšem když k němu přidáte jako bonus rajčatový protlak, pak se jeho benefity ještě znásobí. Vezměte:

  • 1 lžičku rajčatového protlaku,
  • 10 gramů čerstvého droždí
  • a 1 litr teplé vody.
iZdroj fotografie: Pxhere

Vše rozmíchejte a nechte 20 minut odstát. Poté přeceďte a aplikujte k rostlinám. Na jeden vzrostlý muškát vám bude stačit 50 až 70 ml tohoto hnojiva. Aplikace bohatě postačí jednou týdně.

Tipy pro použití kvasnicového hnojení

Tento typ hnojení však má svá pravidla. Nezapomeňte především hotovým roztokem zalévat celý povrch půdy v květináči. Pokud se totiž omezíte vždy jen na jedno místo, kořeny u rostlin se vyvinou nerovnoměrně a zemina bude v tomto místě také udusanější, což neprospěje její vzdušnosti.

Zeminu také volte podle individuálních potřeb svých muškátů. Řiďte se zásadou, že kyprá, sypká půda umožňuje lepší vývoj kořenů, proto v každém případě volte nejlépe půdní směs obohacenou o perlit, jenž se postará i o lepší zadržování vody.

iZdroj fotografie: Freepik

Dbejte na teplotu zálivky

Jde o hojně rozšířený nešvar. Během vlahých jarních dní vychlazená voda přímo z vodovodu až tak nevadí, ale během parného léta by mohla rostlinám způsobit pořádný šok. Proto raději použijte odstátou vodu, i když pochází z kohoutku! A jak na to? Naplňte konvičku nebo jinou vhodnou nádobu vodou a nechte jeden den odstát. Chlor ve vodě během této doby vyprchá a voda sama se oteplí. Vaše muškáty vám za to budou vděčné.

Pozor na nedostatek draslíku

Ovšem použití hnojiva z droždí má i jedno negativum – ze substrátu totiž živé organismy doslova vytahují draslík, který později muškátům chybí. A jak ho doplnit? Použijte dřevěný popel. Ten kromě draslíku obsahuje také mangan, hořčík, vápník, železo, fosfor a další důležité stopové prvky. A jak hnojivo připravit?

Do vhodné nádoby nasypte dvě lžíce popela a přelijte je litrem vroucí vody, nechte vylouhovat přes noc, přeceďte, a nakonec nařeďte v poměru 1:10. Hnojivo použijte jako běžnou zálivku. A jakou frekvenci zvolit? Po každém druhém hnojení kvasinkami by měla následovat právě zálivka prostřednictvím hnojiva z dřevěného popela.

Jaké triky se při péči o muškáty osvědčily vám?

Pokud zjistíte, že jste své muškáty nasázeli příliš hustě, můžete vše ještě zachránit. Naučte se správnou techniku výsadby
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články