Přestaňte muškáty zalévat vodou. Rýžový mok jako zálivku přivítají raději, pokvetou jako splašené a opravdu hojně po celé léto

                   

Muškáty (Pelargonium) patří mezi velmi oblíbené balkonové rostliny. Aby ovšem kvetly po celé léto a vypadaly jako z květinářské výstavy, musíte je vyživit těmi správnými prostředky. Není ovšem nutné sahat po hnojivech z obchodu. Pokud máte doma obyčejnou bílou rýži, můžete jim připravit přírodní hnojivo přímo na míru.

Hnojivo z rýže na muškáty

A jak si tento bílý zázrak připravit? Jednoduše 50 gramů rýže zalijte 0,5 litrem vody a nechte 24 hodin odstát. Po této době stačí tekutinu přecedit a hnojivo pro muškáty máte připraveno. Ke každé rostlině budou stačit 3 až 4 lžíce. A jak často ho používat? Nejlépe 1 až 2krát měsíčně během vegetačního období. Živiny v rýži podpoří nejenom nasazování poupat a rozvíjení květů, ale i růst nových listů a výhonků.

A pokud veškeré hnojivo z rýže nepoužijete, můžete ho bez potíží skladovat v lednici. Vydrží tu i dva týdny. Ovšem nezapomeňte, že teplota rýžové vody při zálivce se musí opět blížit té pokojové. Nesmí být studená, jinak mohou kořeny rostliny utrpět nepříjemný šok. Pokud to nejde jinak, pak raději hnojivo trochu ohřejte v mikrovlnce nebo nařeďte v teplé vodě. Nejlepší však bude, pokud ho nejméně půl hodiny před zálivkou vyjmete z lednice a necháte ohřát.

Kdy hnojivo z rýže nepoužívat

Ne vždy je však tak časté hnojení nutné. A podle čeho se řídit? Pokud si všimnete, že povrch zeminy v truhlíku má na povrchu bílý plak a vaše muškáty mají vybledlé listy, znamená to, že jsou vaše balkonové květiny spíše přehnojovány a měli byste jim tedy dopřát alespoň měsíční přestávku. A jak je to u kvetoucích rostlin čerstvě přinesených z obchodu? Ty mají pravděpodobně živin dost, takže je poprvé můžete pohnojit až za dva nebo tři týdny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Proti chorobám pomůže peroxid

Máte dojem, že vaše muškáty napadla hniloba nebo půdní škůdci? Pak sáhněte po první pomoci, kterou máte doma v lékárničce. Skvěle vám totiž poslouží peroxid vodíku, jenž stačí pouze zředit ve vodě, určené pro zavlažování muškátů. Peroxid vodíku se v zemině nekumuluje, takže u vašich muškátů nehrozí problémy s předávkováním nebo dokonce s popáleninami. A jak funguje?

Zálivkovou vodu doslova nasytí kyslíkem. Ten poté příznivě působí na kořínky muškátů – zpevní je a ozdraví. Tato stimulace také příznivě působí na lepší nasazování poupat a efektivnější vybarvování květů u muškátů. A jaké množství použít? Bude vám stačit jedna polévková lžíce 3% peroxidu vodíku, zředěná v jednom litru vody. Když přidáte do zálivky omylem trochu více peroxidu, nic se nestane, ale určitě bude lepší to nepřehánět.

Peroxid působí i proti houbovým chorobám

Vzhledem k tomu, že tento roztok nepůsobí jako hnojivo v klasickém slova smyslu, lze jej aplikovat nejenom jako zálivku, ale třeba i ve formě postřiku na listy nebo jakoukoli část muškátů. Pokud tedy například květy muškátů napadlo padlí nebo máte dojem, že se na jejich listech rozvíjí nepříjemná houbová choroba, pak peroxid jednoduše aplikujte jako ochranný postřik, a to klidně každý den po dobu čtyř až pět dní. Potíže by měly významně ustoupit.

Jaká přírodní hnojiva používáte nejraději vy?

Hnojení muškátů a další užitečné rady, které vám pomohou s péčí o tyto úžasné balkonovky
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články