Po tomto hnojivu vám muškáty pokvetou tak bohatě, jako v rukách profesionálů. Lépe už to nejde

                   

Muškáty alias pelargonie patřily k oblíbeným květinám již našich babiček. Dnes nejčastěji pěstujeme pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), které dokážou parapety rozzářit od května až do podzimu. Jak jim dopřát to nejlepší, aby se jim na našich oknech zaručeně dařilo?

Důležité je zejména správné hnojení

Není však třeba hned chodit do obchodu a pořizovat drahé přípravky, jež navíc obvykle vystačí jen na několik použití. Superúčinné hnojivo si snadno vyrobíte z toho, co máte běžně doma v lékárničce. Budou vám stačit 3 kapky jódu a 15 kapek peroxidu na 1 litr vody. Jednoduše vše rozmíchejte a máte hotovo. Pokud spolu jednotlivé složky začnou reagovat, nebojte se toho, rozhodně to není na škodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak toto hnojivo používat? Na každou květinu budete potřebovat 200 ml. Poprvé pohnojte muškáty dva týdny poté, co je přesadíte do truhlíků. Jestliže to provedete dříve, můžete nechtěně poškodit vyvíjející se kořeny, oslabené předchozím zásahem. Při správném načasování však podobná rizika zaručeně nehrozí.

Co byste měli vědět o hnojení peroxidem a jódem

Chcete-li muškáty přezimovat, pak měsíc před jejich uschováním s aplikací peroxidu a jódu přestaňte. Dodejte jim raději fosfor a draslík, které společně podpoří vyzrávání zelených částí. Naopak nadbytek dusíku by způsobil přesný opak a zazimované rostliny by rychle napadli škůdci a choroby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte doma nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), jež můžete znát také jako vzpřímené muškáty, dávku hnojiva trochu uberte. Bude stačit 150 ml na rostlinu, jinak hrozí riziko přehnojení. Naopak převislé muškáty alias pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) můžete hnojit podle návodu doporučeného výše. Žádnou speciální péči nepotřebují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články