Rozpomeňte se na osvědčené hnojivo našich pratet pro všechny balkonové rostliny. Rozkvetou i ty nejvíce usychající

                   

Začátek jara je pro všechny přezimující rostliny vždy nejtěžším obdobím. Právě tehdy mají totiž po dlouhé zimě nejméně sil k tomu, aby dále kvetly a rostly. Pokud je tedy nepodpoříte tím správným způsobem, pak se svěže zelených a pestrobarevně kvetoucích balkonů a teras rozhodně nedočkáte. Nemusíte však svou zahradu zatěžovat chemií, skvěle vám poslouží i osvědčený trik prababiček v hlavní roli s ovesnými vločkami.

Ovesné vločky jako hnojivo

Balkonové rostliny (a samozřejmě nejenom ony) potřebují na jaře mnoho výživných látek. Jde především o draslík, železo, fosfor, vápník a hořčík. Obvykle jim je dodáváme prostřednictvím umělých hnojiv, ovšem leckdy je mnohem lepší vsadit na ta přírodní. Živiny z nich totiž rostliny využijí lépe a jako bonus vás nebudou stát skoro nic.

Koneckonců – ovesné vločky jsou v podobě kaše doporučovány jako levná snídaně i lidem. A přesně v této formě byste je měli dopřát i svým rostlinám. Budete potřebovat:

  • půl sklenice ovesné kaše
  • a 1 litr vody.

Příprava hnojiva pro balkonovky

A jak na to? Nejdříve si připravte ovesnou kaši. Stačí vzít ty nejlevnější ovesné vločky a vodu. Vše povařte asi 10 minut, dokud nezískáte hutnou a mazlavou konzistenci. Kaši nechte vychladnout. Poté ji v množství asi půl sklenice nařeďte vodou a nechte asi půl hodiny louhovat. Následně už stačí jen přecedit a máte skoro hotovo.

iZdroj fotografie: Pixnio
Zdroj fotografie: Pixnio

Toto hnojivo však obsahuje značné množství živin a pro balkonové rostliny, které se teprve vzpamatovávají z následků zimy, by mohlo být příliš koncentrované. Proto ho ještě nařeďte v poměru 1 : 4. Později je možné ředění snížit na 1 : 3. Hnojivo řeďte vždy odstátou vodu nebo ještě lépe tou dešťovou. Měla by mít také pokojovou teplotu místnosti, v níž rostliny aktuálně pěstujete.

Jak hnojit ovesnými vločkami

A jak toto hnojivo použít? Jednoduše ho aplikujte jako běžnou zálivku. Ovšem nikdy ne na suchou půdu – v případě potřeby proto své balkonovky předtím navlhčete. Hnojení se vyhněte ve chvíli, kdy jsou mladé rostliny nebo řízky čerstvě po přesazení (první dávka živin by měla přijít až za dva nebo ještě lépe tři týdny od tohoto okamžiku). Hnojení je možné opakovat každé dva týdny po celé vegetační období vašich muškátů, petúnií, lobelek a dalších balkonových rostlin.

Jaké hnojivo používáte pro výživu svých rostlin na balkoně a terase vy?

Ovesné vločky prospívají i lidem. Naučte se 3 zdravé snídaně z ovesných vloček (a ani jednou nepůjde o kaši)
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články