I severní balkon může být zdrojem bylinek pro kuchyni nebo zářit barvami. Nevěříte?

                   

Jižní balkony sice umožňují pěstování mnoha druhů rostlin, ale ani severní strana není bylinkám a letničkám zapovězená. Je ale nutné dobře vybírat s ohledem na stinné prostředí a možný chlad. Stín neuspěje u středomořských bylinek, ale tradičním nevadí ani méně slunce, ani možný chlad. Navíc lze s úspěchem pěstovat listové saláty. Obdobně se nemusíte vzdát barevných květů, mnoho letniček dokonce vyžaduje stinnější prostředí, jistotou jsou některé trvalky a keře.

Pažitka, kerblík, libeček nebo stévie

Jaké bylinky vybrat, aby se jim dařilo na studenějším balkoně nebo stinné terase? Porozhlédněte se po tradičních českých bylinkách, které se hodí do polévek nebo salátů, navíc jsou snadné na pěstování. Jistotou jsou:

  • pažitka,
  • libeček,
  • kerblík,
  • řeřicha nebo
  • medvědí česnek.

S úspěchem lze také pěstovat listové saláty, špenát a kapustu. Na domácí čaj nebo limonádu si naopak můžete vysadit sazeničky máty a meduňky. Na oslazení nápojů stévii, ta není náročná na pěstování a přinese nebývalý užitek v podobě méně kalorického sladidla.

Stín nevadí lobelkám, begóniím nebo fuchsiím

Proč se vzdávat barev, když i severní balkon může zářit záplavou květů? Je nutné vybírat pečlivě jednotlivé druhy, ale chybu neuděláte s lobelkami, které snesou slunce i stín. Navíc tvoří překrásné převisy z visacích nádob. Také v případě begónií je to sázka na jistotu a vybrat si můžete z více než tisícovky druhů. Doplnit je lze fuchsiemi, ty jsou však náročnější na péči. Pro všechny, kteří mají květiny rádi, ale přece jen občas zapomenou, jsou ideální netýkavky nebo macešky.

Trvalky a keře jsou jistotou

Sever svědčí také některým trvalkám a barevným keřům. Zvláště vhodné jsou kakosty, čemeřice nebo bohaté a barevné hortenzie, které potěší i ve váze. V květníku se bude také vyjímat clematis, který může být také ve variantě nízkého keře. Obdobně udělá radost popenec, který kvete krásně fialovými květy, navíc tvoří dlouhé převisy a má dokonce využití v kuchyni a léčitelství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články