Ideální nábytek na terasu. Jak vybrat ten správný?

                   

Léto je tady a s ním i období, kdy trávíte posezením na terase nebo venku celkově mnohem více času. Abyste si chvilky klidu a pohody skutečně příjemně vychutnali, potřebujete k tomu mít pohodlný a kvalitní nábytek. Jaké další vlastnosti by měl splňovat?

Kam s ním?

V první řadě si musíte rozmyslet, jaký styl se vám na terasu nejvíc hodí. Zvažte přitom i podlahu a celkové ladění vašeho interiéru. Nábytek by měl mít své místo nejlépe co nejblíže k domu, abyste nemuseli věčně běhat sem a tam. Nemělo by vás nic rušit a zároveň myslete také na žhavé sluneční paprsky. Když na vás budou pražit celý den, moc pohody si neužijete.

Promyslete také, zda chcete na terase pravidelně stolovat nebo spíše ležet a odpočívat. Nábytek vhodný pro stolování musí mít určitou výšku a hloubku sedu. Odpočívací by měl jí polohovat a nabízet jistý komfort.

Jaký vybrat materiál?

Vybrat správný materiál je asi ten nejdůležitější úkol. Nábytek se vám musí líbit, zapadnout do vašeho konceptu zahrady, a hlavně vydržet dlouho krásný.

  • Dřevo: krásný přírodní materiál, který do zahrádky patří. Cena takového nábytku se odvíjí od druhu dřeva, který si zvolíte. Dřevěný stůl a židle umístěte někam, kde je sucho. Mokrý poklad by je mohl poškodit. Na zimu je vhodné dřevěný nábytek umístit někam do sucha, kde nebude vystaven vlivům počasí. Můžete jej také přikrýt plachtou. Potřebuje také pravidelnou údržbu, proto myslete na zbroušení, nalakování a ochranu speciálním olejem. Vždy vybírejte zároveň ošetřené dřevo, protože lépe odolává rozmarům počasí.
  • Kov: nábytek z kovu je lehký, vypadá skvěle a pyšní se dlouhou životností. Velmi odolná je třeba ocel nebo hliník. Díky nátěru jsou odolné a nemusíte se bát ani korozi. Na židle dejte polštáře, sedáky, nebo deky, protože kov docela chladí.
  • Ratan: hitem posledních let je rozhodně ratan, umělý nebo přírodní. V tomto případě hodně dobře vybírejte, protože na trhu jsou k dispozici odlišné kvality a na první pohled to není poznat. Nejlepší je kombinace umělého ratanu a hliníkové konstrukce.
  • Plast: plastový nábytek stále patří mezi velké oblíbence. Je velmi lehké a dobře se s ním manipuluje. Snadno se udržuje. Stačí trošku vody a mycího prostředku. I tady ovšem pozor na kvalitu. Ty méně kvalitní velmi rychle vyblednou a znehodnotí se. V kombinaci s ocelí, nebo hliníkem docílíte lepší stability. K dostání je také masivní plast, v nejrůznějších tvarech a provedeních. Zde ovšem musíte počítat s vyšší cenou.

Zahradní nábytek z palet

Nábytek z palet je praktický, snadno si jej vyrobíte i sami, nestojí příliš mnoho peněz a vypadá báječně. Stačí sehnat nějaké palety, vzít si nářadí, barvy a polštáře. Během dne můžete mít pohodlný gauč, křesla nebo stůl. Z palet můžete vyrobit i vyvýšené záhony nebo stolek pro odkládání věcí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články