Jak a kdy nejlépe roubovat kaktusy a na co si dát pozor

                   

Roubování kaktusů je oblíbená technika, jak získat neotřelé a krásné kousky do své kaktusářské sbírky. Ani jako začínající pěstitel se nemusíte omezovat jen na výběr roubovaných rostlin dovezených z trhu. Při troše trpělivosti a zručnosti si kaktusy můžete naroubovat sami. Můžete tím získat zvláštní růstové formy kaktusů, jako jsou například hřebenovité kristátní nebo monstrózní formy. Kromě toho zajistíte lepší kvetení a někdy také roubováním zachráníte kaktusu život.

Podnož a správná doba roubování jsou klíčem k úspěchu

Volba roubové podnože není libovolná, stejně jako doba, kdy se řez kaktusů provádí. Ať už roubujete kterýkoliv druh, je dobré práci provádět ideálně během června, kdy jsou nejlepší podmínky pro vegetaci rostlin. Je dostatečné teplo, světlo i přístup vzduchu. Zkušení pěstitelé ale varují před roubováním za deštivých dní. Zvýšená vlhkost ve vzduchu totiž způsobuje silnější „krvácení“ roubů a říká se, že řezy jsou pak náchylnější k napadení houbovými parazity.

Co se týče podnože, je to dosti individuální záležitost. Každý roub má své specifické nároky a ne všechny podnože mají stejné růstové vlastnosti. Přesto ale existuje řada často používaných a více méně univerzálních druhů. Jedním z nich je široce rozšířený jihoamerický kulovitý Echinopsis eyriesii, který je k roubování hojně využívaný, ale často trápí pěstitele tím, že si neustále pouští odnože, které se musejí odstraňovat. Druhým používaným druhem je sloupovitý Eriocereus jusbertii nebo podlouhlýa téměř bezostný Myrtillocactus geometrizans.

Technika roubování – seříznout a připevnit

K roubování je zapotřebí perfektně ostrý nůž. Roubovací řez musí být bezpodmínečně proveden jedním tahem, jinak poničíme žilní systém, který se nezvládne napojit na roubovaný druh.

Vypracujeme celkem tři řezy:

  • první řez odstraníme vrchol podnože (pokud je delší než 3 centimetry, můžeme ji nechat zakořenit)
  • druhý řez, respektive řezy – zkosíme žebra podnože
  • třetí řez – odřízneme ještě tenký plátek z odnože, abychom začistili řezné plochy.

Pak přiložíme seříznutý roub tak, aby se cévní svazky kryly či alespoň překrývaly a připevníme pevnější gumičkou k podnoži. Při přikládání roub lehce přitlačíme a několikrát s ním pootočíme, abychom vypudili případné bubliny z tekutiny unikající v oblasti řezu, aby se cévy co nejlépe napojily. Čerstvě naroubované kaktusy pak po dobu několika dní nevystavujeme přímému slunečnímu záření, dokud seřezané plochy nevyschnou a nezatáhnou se.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články